| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika

Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika

Wręczenie wypowiedzenia nie jest rzeczą prostą i przyjemną. Co więcej, samo wręczenie wypowiedzenia nie rozwiązuje jeszcze wszystkich problemów, bowiem na pracodawcy ciąży kilka obowiązków, których musi dopełnić w związku z dokonanym zwolnieniem.

Musimy pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy, rozwiązać można tylko umowę na okres próbny i umowę na czas nieokreślony. W przypadku umowy na czas określony możliwość taka zachodzi tylko wtedy, gdy zostanie przewidziana w samej umowie. Samo wypowiedzenie musi być dokonane w formie pisemnej i złożone pracownikowi w taki sposób, aby mógł się z nim zapoznać. W treści wypowiedzenia musi znaleźć się pouczenie o przysługującym prawie odwołania do sądu, a umowa na czas nieokreślony musi mieć uzasadnienie.

Przeczytaj również: Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Pracodawca ma obowiązek przestrzegania przewidzianego dla danej umowy okresu wypowiedzenia i musi pamiętać, że okresy liczone w tygodniach kończą się w sobotę, a okresy liczone w miesiącach – w ostatnim dniu miesiąca.

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia wynosi odpowiednio 2 dni robocze – przy dwutygodniowym i jednomiesięcznym wypowiedzeniu, 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Z ustaniem stosunku pracy - bez względu na tryb w jakim to nastąpiło - wiąże się konieczność wystawienia świadectwa pracy. Artykuł 97 Kodeksu pracy stanowi, że druk ten powinien zostać niezwłocznie wydany osobie odchodzącej z pracy. Pracodawca nie może uzależniać jego wydania od uprzedniego rozliczenia się pracownika z zakładem. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy względem zwalnianego pracownika.

Polecamy: Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony

W sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się z treścią otrzymanego świadectwa może, w ciągu 7 dni od jego otrzymania, wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie.

Rozwiązanie umowy o pracę wiąże się także z koniecznością wypłaty pracownikowi należnych mu świadczeń pieniężnych. Jednym z nich będzie niewątpliwie należne, a niewypłacone jeszcze wynagrodzenie, które obejmuje także premie, nagrody i dodatki, a także odprawę. Świadczeniem, które musi być wypłacone w ostatnim dniu pracy jest też ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wprawdzie pracownik ma obowiązek wykorzystania urlopu będąc na wypowiedzeniu, to jednak może zdarzyć się tak, że urlopu będzie za dużo i konieczne będzie wypłacenie ekwiwalentu.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym obowiązkiem pracodawcy jest obowiązek wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń. Sposób postępowania określa tu ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK