| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Jak pracownicy unikają zwolnienia?

Jak pracownicy unikają zwolnienia?

Oczywiste jest, że zwolnienie z pracy nie jest rzeczą przyjemną. Co więcej, dla pracodawcy wręczenie wypowiedzenia również nie jest czynnością, której dokonuje się z zadowoleniem czy satysfakcją. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy pracownik wykorzystuje Kodeks pracy, aby maksymalnie przedłużyć okres do zwolnienia z pracy?

Kwestię wypowiedzenia umowy o pracę regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Pracy (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.), w myśl których oświadczenie wypowiedzenia uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do pracownika, a ten mógł zapoznać się z jego treścią. W praktyce mogą pojawić się wątpliwości, czy wypowiedzenie jest skuteczne, jeżeli pracownik odmówi pokwitowania otrzymania wypowiedzenia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w sytuacji gdy mamy podejrzenie, że z konkretnym pracownikiem możemy mieć problem, zadbać o obecność świadków w czasie wypowiadania umowy, tak aby mogli oni poświadczyć, że wypowiedzenie umowy dotarło do pracownika, a ten nie chciał go przyjąć. Odmowa pokwitowania odbioru wypowiedzenia jest bowiem jednym z „pomysłów” pracowników na przedłużenie okresu do zwolnienia, gdyż w takiej sytuacji pracodawca będzie musiał wysłać wypowiedzenie pocztą, co oczywiście wydłuża okres skutecznego doręczenia.

Najważniejszym z punktu widzenia pracownika jest natomiast przepis art. 41, który zakazuje pracodawcy zwolnić pracownika w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się z chwilą upływu czasu, na jaki została zawarta, nawet jeżeli pracownik przebywa w tym czasie na zwolnieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest pracownica, która zajdzie w ciążę. W takim wypadku umowa przedłuża się do dnia porodu.

Zobacz koniecznie: Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Jeżeli jednak pracownik „uciekł” na zwolnienie lekarskie, to pracodawca musi pamiętać, że zgodnie z art. 53 Kodeku pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Jeżeli pracodawca nie chce czekać tak długo, to jedynym rozwiązaniem jest kontrolowanie zwolnienia lekarskiego pracownika, bądź samodzielnie, bądź przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie lekarskie nie ochroni pracownika przed wypowiedzeniem także w sytuacji ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Innym sposobem, wprawdzie krótkotrwałym ale skutecznym jest ucieczka na urlop na żądanie. Pracownik ma prawo do czterech takich dni w ciągu roku i pracodawca nie może mu ich odmówić. Wtedy z wręczeniem wypowiedzenia musimy zaczekać do powrotu pracownika.

Zobacz serwis: Świadectwo pracy

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienie lekarskie nie ochroni pracownika przed wypowiedzeniem także w sytuacji ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy.
Zwolnienie lekarskie nie ochroni pracownika przed wypowiedzeniem także w sytuacji ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK