| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje także w sytuacji, gdy podstawą zatrudnienia pracownika u tego samego pracodawcy są umowy o pracę zawarte na:

 1) okres próbny,

 2) czas określony,

 3) czas wykonania określonej pracy,

w takich wypadkach świadectwo pracy obejmuje zakończone okresy zatrudnienia na podstawie wskazanych umów, zbiorczo za okres 24 miesięcy. Takie zastrzeżenie zostało wprowadzone do art. 97 poprzez dodanie treści § 11 K.p. Ponieważ w omawianym paragrafie nie uwzględniono umowy na czas nieokreślony, konieczne będzie wydanie świadectwa pracy niezwłocznie po upływie, np. umowy na okres próbny w przypadku, gdy bezpośrednio po niej zawierana będzie umowa na czas nieokreślony. Nie można jednak zapominać, iż przepis ten stosuje się wyłącznie do umów zawartych po 21 marca 2011 roku. Do umów zawartych przed tą datą stosuje się przepisy sprzed nowelizacji.

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

W razie zaistnienia takiej sytuacji, obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje pomimo pozostawania pracownika w zatrudnieniu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy stosunek pracy jest kontynuowany na podstawie kolejnej umowy o pracę niezależnie od tego czy, będą to umowy terminowe, czy na czas nieokreślony. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy zawarto jedną umowę na czas określony na 24 miesiące, czy tez zawarto umowę na okres próbny, a następnie kolejne umowy na czas określony. Zgodnie z art. 97 § 12 K.p., świadectwo pracy powinno zostać wydane w dniu, w którym upływa okres 24 miesięcy zatrudnienia terminowego. Paragraf 12 tego przepisu zawiera wyjątek od tej zasady, dotyczący przypadku rozwiązania trwającej w tej dacie umowy o pracę w okresie późniejszym, w takim wypadku świadectwo pracy może zostać wydane w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia trwającej umowy.

W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, takie świadectwo powinno być wydane w dniu ustania zatrudnienia, a jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca powinien nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy przesłać świadectwo pracy pracownikowi lub upoważnionej osobie za pośrednictwem poczty albo doręczyć je w inny sposób.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania;

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?/Fot. Fotolia
Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?/Fot. Fotolia

Gazeta Samorządu i Administracji598.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »