| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Pracodawca nie ma ani obowiązku ani nawet możliwości wydać pracownikowi w takiej sytuacji świadectwa pracy. Świadectwo pracy jest oświadczeniem wiedzy pracodawcy, a jako takie nie może być złożone w odniesieniu do zdarzeń przyszłych. Ponadto pracodawca nie jest w stanie przewidzieć przyszłych zdarzeń. Możliwe jest, że pracownik zachoruje, w wyniku czego przerwie urlop wypoczynkowy, na którym przebywa w czasie wypowiedzenia. Wówczas zmieni się liczba dni chorobowych i wykorzystanego urlopu. Drugą sytuacją jest to, że jedna ze stron postanowi rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia. W takich przypadkach wydane zawczasu świadectwo będzie wadliwe.

Ponadto należy podkreślić, iż powyższe wynika także z załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zgodnie z pouczeniem zawartym w tym załączniku do pkt 2 świadectwa pracy (dotyczącym okresu zatrudnienia) pracodawca zatrudniający pracownika przejętego od innego pracodawcy na zasadach określonych w art. 231 K.p. ma obowiązek wskazać również okres jego pracy u poprzedniego pracodawcy oraz wskazać tego pracodawcę.

Roszczenie o wydanie świadectwa pracy

Ponieważ obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje jednocześnie z chwilą rozwiązania stosunku pracy, niepotrzebne są żadne działania ze strony pracownika w celu uzyskania świadectwa. W przypadku opieszałych pracodawców należy zaznaczyć, iż pracownik posiada roszczenie o wydanie świadectwa pracy, co zostało zaznaczone w orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 594/00). Wyraźnie zaznaczyć należy, iż odmowa wydania pracownikowi świadectwa pracy zagrożona jest karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. zgodnie z art. 282 § 1 pkt 3 K.p.

Pracownik dodatkowo może wystąpić z żądaniem wydania świadectwa pracy w każdym czasie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej łączącej strony umowy o pracę. W przypadku, gdy pracownik wystąpi z żądaniem wydania świadectwa w razie kontynuowania stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy zgodnie z art. 97 § 11 K.p., pracodawca ma 7 dni na wydanie świadectwa licząc od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika. 

Obowiązek wydania świadectwa

Jednym z ważniejszych zastrzeżeń dotyczących obowiązku wydania świadectwa pracy pracownikowi przez pracodawcę jest zakaz uzależniania wydania tego dokumentu od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewodka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?/Fot. Fotolia
Świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?/Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »