| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. O tym, któro z uprawnień przyznać pracownikowi decyduje sąd pracy.

Wysokość odszkodowania

Pracownikowi przysługuje odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub czas wykonania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje za czas, do którego umowa miała trwać nie dłużej niż 3 miesiące.

Pracownikowi w wyżej wymienionych przypadkach przysługuje jedynie prawo do odszkodowania, jeśli termin, do którego miała trwać umowa upłynął lub  byłoby to niewskazane ze względu ma krótki okres pozostający do jego upływu.

Wyłącznie odszkodowanie przysługuje również, gdy rozwiązanie umowy nastąpiło w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.

Wypłata odszkodowania przez pracodawcę związana jest z obowiązkiem zapłaty ustawowych odsetek. Zgodnie z uchwałą SN z dnia 6 marca 2003 r. odsetki od odszkodowania przysługującego pracownikowi z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia stają się wymagalne w dniu doręczenia pracodawcy odpisu pozwu zawierającego żądanie zapłaty tego odszkodowania.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że konsekwencją przyznania odszkodowania jest wliczenie do czasu zatrudnienia okresu pozostawania bez pracy, odpowiadającego okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »