| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia?

Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym – czyli bez okresu wypowiedzenia – dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. Prawo do takiego postępowania przysługuje zarówno zakładowi pracy, jak i pracownikowi.

W przypadku gdy zwolnienia dokonano niezgodnie z prawem, a także w wielu przypadkach sporów mogących powstać na tle stosunku pracy, pracownik może zwrócić się o ochronę prawną do sądu (w tym celu utworzone zostały sądy pracy). Do umowy o pracę podobne są niektóre umowy prawa cywilnego. 

Polecamy serwis Kodeks pracy

Do umowy o pracę, w szczególności zawartej na czas wykonania określonej pracy, zbliżona jest umowa o dzieło, która polega na tym, że przyjmujący określone zamówienie zobowiązuje się je wykonać (np. uszyć suknię), a dający zamówienie za wykonaną rzecz zapłacić. Różnica polega na tym, że pracownik nie bierze na siebie ryzyka swojej działalności, to znaczy że nie odpowiada za wynik swojej pracy, a równocześnie w wykonywaniu jej jest podporządkowany poleceniom pracodawcy. Natomiast wykonujący dzieło czyni to według swojego uznania i nie jest podporządkowany składającemu zamówienie. Jeszcze inny charakter ma umowa zlecenia czy umowa o świadczenie określonych usług na rzecz dającego zlecenie. Także i tu brak elementu podporządkowania zleceniodawcy.

Fragment pochodzi z książki „Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie” Marzeny Kordeli (red.) (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK