| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Rozwiązanie bez wypowiedzenia > Co zrobić kiedy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia?

Co zrobić kiedy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią (wyrok SN z 06.11 1980 r., I PRN 109/80, OSNCP 1981/6/107)

Nie ma znaczenia to, że pracownik podczas rozmowy odmówił przyjęcia wypowiedzenia i nie zgodził się z jego treścią. Wystarczy, że pracodawca wręczył wypowiedzenie lub usiłował tego dokonać, tj. położył pismo przed pracownikiem i poprosił go o podpisanie, że ten pismo otrzymał.

Zapoznaj się z serwisem Wypowiedzenie

Jednak zdaniem SN, aby wypowiedzenie było skuteczne pismo o rozwiązaniu umowy musi być nie tylko okazane, ale i odczytane (uzasadnienie do wyroku SN z 16.03.1995 r., I PRN 2/95, OSNP 1995/18/229).

Wypowiedzenie najlepiej wręczać w obecności świadków, bo w przypadku sporu to pracodawca będzie musiał udowodnić, że miał wypowiedzenie sporządzone na piśmie i chciał je wręczyć pracownikowi.

W sytuacji gry pracownik odmawia podpisania wypowiedzenia należy niezwłoczne sporządzić notatkę służbową. W notatce tej należy zaznaczyć, że pracownikowi stworzono warunki do zapoznania się z wypowiedzeniem oraz opisać całą sytuację.

Zobacz także Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie o pracę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK