| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach

Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony po zmianach

W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy na czas określony, która przekształci się w umowę na czas nieokreślony?

Natomiast w przypadku umów o pracę na czas określony zawartych od 22 lutego 2016 r. w stażu pracy zostaną uwzględnione wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy, także przypadające przed 22 lutego 2016 r.

Ponadto po zmianie przepisów Kodeksu pracy, która nastąpiła od 22 lutego 2016 r., okresy wypowiedzenia umów na czas określony i umów o pracę na czas nieokreślony zostały zrównane. W przypadku obu rodzajów tych umów okresy wypowiedzenia są obecnie uzależnione od stażu pracy u danego pracodawcy.

Okresy wypowiedzenia dla umowy na czas określony od 22 lutego 2016 r.

Okres zatrudnienia

Okres wypowiedzenia

poniżej 6 miesięcy

2 tygodnie

co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

co najmniej 3 lata

3 miesiące

Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony, trwających 22 lutego 2016 r., których wypowiedzenie następuje począwszy od tego dnia, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających przed 22 lutego br. O długości okresu wypowiedzenia będzie zatem decydować okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od 22 lutego br., bez względu na przerwy w zatrudnieniu i rodzaje umów o pracę.

Przykład

Z pracownikiem 1 czerwca 2015 r. zawarto umowę o pracę na czas określony do 31 maja 2017 r. Zatem umowa ta trwała w dniu wejścia w życie nowych regulacji o umowach terminowych, tj. 22 lutego 2016 r. W umowie zamieszczono klauzulę dotyczącą możliwości wypowiedzenia tej umowy z zastosowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Zatem do 21 lutego 2016 r. mogła zostać wypowiedziana przez każdą ze stron z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Natomiast w związku ze zmianą przepisów:

● w okresie od 22 lutego do 20 sierpnia 2016 r. właściwy dla tej umowy będzie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia,

● w okresie od 21 sierpnia 2016 r. do końca jej trwania, tj. do 31 maja 2017 r., właściwy dla tej umowy będzie 1-miesięczny okres wypowiedzenia.

Z chwilą przekształcenia umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony przy wypowiadaniu takiej umowy (dzień następujący po upływie 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy, lub umów, o pracę na czas określony albo dzień zawarcia nowej umowy na czas określony) należy stosować przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. W takim przypadku do okresu zatrudnienia, od którego jest uzależniona długość okresu wypowiedzenia, będą wliczane wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK