| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Jak liczyć okresy wypowiedzenia pracy?

Jak liczyć okresy wypowiedzenia pracy?

Przepisy kodeksu pracy wskazują dokładnie okresy wypowiedzenia umów o pracę. Jak dokładnie liczyć okresy wypowiedzenia?

Okresy wypowiedzenia umów o pracę

Przez wypowiedzenie pracownik, jak i pracodawca mogą rozwiązać każdą umowę o pracę, ważne aby zachowali przewidziane prawem okresy wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia jest różna i zależy od rodzaju umowy oraz od czasu trwania umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia umów terminowych zależy od rodzaju umowy o pracę i czasu jej trwania. Do umów terminowych zaliczymy umowę na okres próbny, umowę na czas określony, umowę na zastępstwo. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie,
  • 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Umowa na czas określony może być wypowiedziana, tylko jeśli została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, oraz jeśli zastrzeżenie taki zostało w umowie zamieszczone, wtedy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Umowa na zastępstwo zawierana w razie zaistnienia potrzeby zastąpienia pracownika, powstałego w wyniku jego usprawiedliwionej nieobecności. Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze.

Okres wypowiedzenia umowy bezterminowej zależy od okresu pracy u danego pracodawcy.  Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, a stał się on pracodawcą w dotychczasowych stosunkach pracy z pracownikami lub jeśli jest on następcą prawnym wcześniejszego pracodawcy.

Zobacz także: Okresy wypowiedzenia

Liczenie okresów wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub jego wielokrotność zawsze kończy się w sobotę. Okres wypowiedzenia obejmujący miesiąc albo jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Jest to jedyna wskazówka, jak liczyć okresy wypowiedzenia. Co jednak w przypadku kiedy okres wypowiedzenia liczony jest w dniach. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego terminy w prawie pracy należy liczyć w sposób potocznie rozumiany, a więc kalendarzowo. Inny pogląd natomiast wskazuje, że termin liczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia terminu, przy czym przy obliczaniu terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym nastąpiło zdarzenie.

Zobacz także: Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK