| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Przywrócenie do pracy członka zarządu

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

Pracodawca nie ma prawa według własnego uznania zrezygnować z obowiązku świadczenia przez pracownika pracy.

Dla pracodawcy nie jest również sensowne wypłacanie pracownikowi bezpodstawnie odsuniętemu od wykonywania umówionej pracy wynagrodzenia za czas jej niewykonywania. W takim wypadku pracodawca działa przeciwko własnym interesom. Zwiększają się jego koszty, a jednocześnie nie uzyskuje on ekwiwalentnego świadczenia pracy. Podobnie będzie, gdy wynagrodzenie takie wypłaci odwołanemu pracownikowi osoba, której obowiązkiem jest wypłata wynagrodzeń pracownikom. Wyrządza ona bowiem szkodę w mieniu pracodawcy i może zostać pociągnięta do pracowniczej odpowiedzialności materialnej. Co więcej, w przypadku członków organów spółki kapitałowej (zarządu) w grę może wchodzić także odpowiedzialność karna (zobacz przykład 1).

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – wzór pisma

Jeżeli pracodawca umożliwia pracownikowi rzeczywiste wykonywanie pracy, a jednocześnie nie istnieją przesłanki, które usprawiedliwiałyby taki stan rzeczy (np. w razie przestoju), pracownik ma prawo dochodzić przed sądem pracy roszczenia o dopuszczenie go do pracy.

Ponadto w takiej sytuacji, podobnie jak w innych przypadkach nieświadczenia pracy, pracownik ma prawo do tzw. wynagrodzenia gwarancyjnego. Uprawnienie takie przysługuje pracownikowi nie tyle z tytułu wykonywania pracy, ile dlatego, że przepisy regulujące prawa pracownicze zawarte w innych aktach prawnych niż Kodeks pracy przyznają mu prawo do wynagrodzenia (całkowitego lub częściowego). Warto także dodać, że w takich przypadkach sądy orzekają zazwyczaj, iż pracownik przywrócony do pracy na poprzednich warunkach ma prawo domagać się zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy, jakie zajmował uprzednio, nie wystarcza zaś zapewnienie mu pracy na stanowisku równorzędnym.

Treść omawianej uchwały wskazuje również, że skoro odwołany pracownik będący członkiem zarządu ma prawo żądać przywrócenia do pracy, to przysługuje mu także roszczenie o dopuszczenie do wykonywania pracy na stanowisku członka zarządu.

Jednak znów jest to niezgodne z przyjętym dotychczas orzecznictwem. Na przykład w wyroku z 2 grudnia 1992 r. (SN I PRN 55/92, OSNC Nr 9/1993, poz. 163) Sąd Najwyższy uznał, że sąd pracy ma możliwość wyboru za pracownika roszczenia o odszkodowanie zamiast zgłoszonego przywrócenia do pracy w sytuacji, gdy uwzględnienie tego ostatniego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. Zdaniem SN, brak możliwości wykonywania obowiązków pracowniczych po przywróceniu stosunku pracy w pełni uzasadnia wybranie za pracownika roszczenia o odszkodowanie, przywrócenie jest bowiem wtedy niecelowe.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK