| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z przejawów ochrony przed wypowiedzeniem jest obowiązek przeprowadzenia kontroli wypowiedzenia przez związki zawodowe.

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę ma miejsce:

  • w przypadku wypowiedzenia umowy członkowi związku zawodowego,
    w przypadku wypowiedzenia umowy pracownikowi, który wyraził zgodę na obronę przez związek zawodowy.

Zobacz: Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Udział związków zawodowych w kontroli zasadności wypowiedzenia umowy o pracę nie jest obowiązkowy. Oznacza to, że związek zawodowy może, lecz nie musi wypowiedzieć się w kwestii zasadności wypowiedzenia umowy określonemu pracownikowi.

Pomimo uprawnienia, a nie obowiązku wypowiedzenia się w sprawie zasadności wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, pracodawca musi podjąć niezbędne kroki w celu umożliwienia związkom zawodowym wypowiedzenia się w tej sprawie.

Etapy związkowej kontroli wypowiedzenia

  • Pracodawca zawiadamia na piśmie zakładowa organizację związkową o zamierzonym wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej z pracownikiem na czas nieokreślony. Pracodawca podaje przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
  • Jeśli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
  • Pracodawca podejmuje decyzję w prawie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony po rozpatrzeniu stanowiska związku zawodowego.

Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej jest jedną z przesłanek dopuszczalności wypowiedzenia przez pracownika umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, przed upływem czasu umożliwiającego zajęcie stanowiska związku zawodowego w sprawie wypowiedzenia.

Związkowa kontrola zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony nie obowiązuje w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy oraz w przypadku zawarcia pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi porozumienia w sprawie zwolnień grupowych.

Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK