| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę

Jednym z przejawów ochrony przed wypowiedzeniem jest obowiązek przeprowadzenia kontroli wypowiedzenia przez związki zawodowe.

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Związkowa kontrola wypowiedzenia umowy o pracę ma miejsce:

  • w przypadku wypowiedzenia umowy członkowi związku zawodowego,
    w przypadku wypowiedzenia umowy pracownikowi, który wyraził zgodę na obronę przez związek zawodowy.

Zobacz: Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Udział związków zawodowych w kontroli zasadności wypowiedzenia umowy o pracę nie jest obowiązkowy. Oznacza to, że związek zawodowy może, lecz nie musi wypowiedzieć się w kwestii zasadności wypowiedzenia umowy określonemu pracownikowi.

Pomimo uprawnienia, a nie obowiązku wypowiedzenia się w sprawie zasadności wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, pracodawca musi podjąć niezbędne kroki w celu umożliwienia związkom zawodowym wypowiedzenia się w tej sprawie.

Etapy związkowej kontroli wypowiedzenia

  • Pracodawca zawiadamia na piśmie zakładowa organizację związkową o zamierzonym wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej z pracownikiem na czas nieokreślony. Pracodawca podaje przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
  • Jeśli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
  • Pracodawca podejmuje decyzję w prawie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony po rozpatrzeniu stanowiska związku zawodowego.

Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej jest jedną z przesłanek dopuszczalności wypowiedzenia przez pracownika umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, przed upływem czasu umożliwiającego zajęcie stanowiska związku zawodowego w sprawie wypowiedzenia.

Związkowa kontrola zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony nie obowiązuje w przypadku likwidacji i upadłości pracodawcy oraz w przypadku zawarcia pomiędzy pracodawcą a związkami zawodowymi porozumienia w sprawie zwolnień grupowych.

Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK