| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to czas szczególny dla rodzica młodego dziecka, który powinien skupić się na opiece na dzieckiem i nie martwić się o swoje zatrudnienie.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Zobacz: Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w związku z jego długotrwałą chorobą

Przepisy o ochronie przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego stosuje się odpowiednio także do pracownika–ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Wyłączenie ochrony przed wypowiedzeniem:

  • likwidacja i upadłość pracodawcy – w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy pracodawca ma obowiązek uzgodnić z odpowiednim związkiem zawodowym termin rozwiązania umowy o pracę.
  • dyscyplinarne zwolnienie pracownika - w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego konieczna jest zgoda zakładowej organizacji związkowej. Pracownicy przysługuje tylko prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, w sytuacji gdy pracodawca nie jest w stanie zapewnić innej pracy w okresie wypowiedzenia.
  • zwolnienia grupowe - okres urlopu macierzyńskiego chroni kobietę również przed wypowiedzeniem umowy o pracę w przypadku tzw. zwolnień grupowych. W takiej sytuacji pracodawca może co najwyżej wypowiedzieć pracownicy jej warunki pracy i płacy. Jeśli wiązałoby się to dla pracownicy z obniżeniem wynagrodzenia przysługiwać jej będzie do końca okresu urlopu macierzyńskiego dodatek wyrównawczy (stanowi on różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego zmianę warunków pracy i płacy, a wynagrodzeniem po wprowadzeniu tych zmian).

Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »