| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Przejęcie od spółki części zakładu pracy – czy skutkuje przejęciem członka zarządu?

Przejście części zakładu pracy na innego pracodawcę powoduje, iż staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Członek zarządu pracujący w przejętej części zakładu nie zostaje automatycznie przejęty przez nowego pracodawcę.

Skutki przejęcia części zakładu wobec członka zarządu

W sytuacji, w której dochodzi do przejęcia części spółki (np. części handlowej) w praktyce mamy często do czynienia z dzierżawą co oznacza, iż spółka nie traci swojego bytu prawnego, a członek zarządu nie podlega regulacji art. 231 k.p. Dzierżawa jako rodzaj zdarzenia prawnego, który skutkuje przejściem zakładu pracy oznacza, iż osoby zatrudnione w tej części stają się pracownikami nowego pracodawcy. Warto zaznaczyć, iż w takiej sytuacji nie ma konieczności nawiązywania z przejętymi pracownikami nowych umów o pracę. Jeżeli obowiązki członka zarządu spółki były ściśle związane z przejętą częścią zakładu, przejęcie jej nie skutkuje przejęciem członka zarządu. Wiąże się to bezpośrednio z pełnioną przez niego funkcją, bowiem jako członek organu zarządzającego zobowiązany jest do reprezentowania spółki jako całości i prowadzenia jej spraw. Oznacza to, iż umowa o pracę członka zarządu odnosi się w głównej mierze do pełnienia obowiązków pracowniczych jako członka zarządu. Konsekwencją szczególnego charakteru pełnionej funkcji jest fakt, iż nie może ona ulegać zmianie bądź jakimkolwiek ograniczeniom spowodowanym wewnętrzną reorganizacją spółki związaną z przejęciem części zakładu pracy. W sytuacji, gdyby członek zarządu przechodził do nowego pracodawcy spółka zostałaby pozbawiona zarządu.

Zobacz też: Przejście zakładu na nowego pracodawcę - skutki dla pracowników

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK