| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

Dłuższy wiek emerytalny skomplikował sytuację związaną z okresem ochronnym dla pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym. Jaki jest wpływ dłuższego wieku emerytalnego na ochronę pracownika przed zwolnieniem?

Kto uzyska wydłużoną ochronę?

Dłuższy okres ochrony przed zwolnieniem z tytułu wydłużenia wieku emerytalnego uzyska tylko wąska grupa pracowników. Będą to jedynie pracownicy, którzy 1 stycznia 2013 roku będą już objęci ochroną stosunku pracy, wynikającą z art. 39 Kodeksu pracy oraz pracownicy, którzy mogliby być objęci taką ochroną, gdyby 1 stycznia 2013 roku pozostawali w stosunku pracy.

Pracownicy, którzy spełniają powyższe wymagania będą dłużej chronieni przed zwolnieniem, a ich ochrona będzie trwała aż do osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego określonego w przepisach znowelizowanej ustawy emerytalnej. Wydłużony okres ochronny obejmie kobiety urodzone pomiędzy styczniem 1953 roku a grudniem 1956 roku. Okres ochronny dla tych pracownic będzie wydłużony o tyle samo co ich wiek emerytalny, czyli od jednego miesiąca do jednego roku i 4 miesięcy.

Kobiety i mężczyźni

Wydłużenie ochrony przed zwolnieniem nie obejmie kobiet urodzonych od 1 stycznia 1957 roku. Dla tych pracownic wydłużenie wieku emerytalnego będzie powiązane ze stopniową zmianą wieku, w jakim rozpoczyna się ochrona przedemerytalne przed zwolnieniem.

W przypadku mężczyzn wydłużenie okresu ochrony przed zwolnieniem będzie dotyczyło urodzonych pomiędzy styczniem 1948 roku a grudniem 1951 roku. Zarówno wiek emerytalny, jak i okres ochrony zostanie dla tych pracowników wydłużony od 1 miesiąca do 1 roku i 4 miesięcy.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Mężczyźni urodzeni po dniu 1 stycznia 1952 roku nie będą mogli skorzystać z wydłużonego okresu ochrony przedemerytalnej. Okres ochrony przed zwolnieniem tych pracowników nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosił 4 lata. Okres ochrony przedemerytalnej rozpocznie się dla tych pracowników odpowiednio później.

Korzyści z okresu ochronnego

Przedemerytalny okres ochronny ma na celu stabilizację sytuacji pracownika. Dzięki takiej stabilizacji realne staje się przejście na emeryturę. Osoba objęta ochroną staje się z czasem mniej produktywna przez co w normalnych warunkach byłaby pierwsza do zwolnienia. Czas ochronny eliminuje przypadki, kiedy to w kilku ostatnich latach przed emeryturą osoba zostałaby bez środków do życia.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. W okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracodawca nie może złożyć pracownikowi wypowiedzenia. Jednak jeżeli moment złożenia wypowiedzenia będzie przypadał chociaż dzień przed rozpoczęciem okresu ochronnego, to - pomimo tego że upływ okresu wypowiedzenia zahaczy już o okres ochronny -  rozwiązanie umowy o pracę będzie skuteczne.

Zobacz serwis: Ochrona przed wypowiedzeniem

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »