| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

Kiedy rozwiązuje się umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny może być rozwiązana zawsze na mocy porozumienia stron. Umowa na okres próbny może być rozwiązana przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli przez tak zwane rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny zależy od okresu na jaki została zawarta umowa i waha się od 3 dni do 2 tygodni.

Umowa na próbę może zostać rozwiązana przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli przez rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy oraz  pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Najprostszym sposobem rozwiązania umowy na okres próbny jest rozwiązanie jej  z upływem czasu, na który była zawarta. W przypadku umowy na okres próbny maksymalny czas jej trwania wynosi 3 miesiące. W związku z tym okres próby może być krótszy. Nie określone również minimalnego okresu trwania okresu próby, co oznacza że może on trwać na przykład tylko jeden dzień.

Zobacz także: Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Nie wolno zwolnić kobiet w ciąży

Pracownice w ciąży należą do uprzywilejowanej grupy pracowników w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest zatrudnienie na czas umowy o pracę na okres próbny i pewność tego zatrudnienia.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Jednak zasady tej nie stosuje się w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. Z drugiej strony umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Stan ciąży musi być udokumentowany przez lekarza orzecznika.

W okresie ciąży pracownica zatrudniona na okres próbny nie może być zatrudniana przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Nie może również pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Pracownica w ciąży ma prawo do płatnych zwolnień z pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy.

Zobacz także dział: Ochrona przed wypowiedzeniem

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »