| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Czy mogę zwolnić pracownika który nie wykonał pracy z powodu choroby?

Pracodawca często staje przed dylematem, jak zachować się w stosunku do pracownika, który bardzo często przebywa na zwolnieniu lekarskim, o ile bowiem w niektórych wypadkach pracownik rzeczywiście ma poważne problemy ze zdrowiem, o tyle w niektórych wypadkach takie zwolnienia są brane zdecydowanie na wyrost.

Sytuacja staje się o jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy pracownik nie wykonał ważnego zadania w terminie z uwagi na fakt, że przebywał długo na zwolnieniu lekarskim i nie zapewnił sobie w tym czasie odpowiedniego zastępstwa.

Przeczytaj także: Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Pan Jacek otrzymał definitywne wypowiedzenie umowy o pracę. Jako jego przyczynę pracodawca wskazał samowolne opuszczenie stanowiska pracy 4 kwietnia 2006 r. oraz niewywiązanie się z obowiązków służbowych (niewykonanie zadania, polegającego na przygotowaniu dokumentacji przetargowej). Pracownik skierował pozew do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy. Twierdził bowiem, że:
• 4 kwietnia 2006 r. opuścił zakład pracy, aby udać się na konsultację lekarską (otrzymał na ten dzień zwolnienie lekarskie). Przy czym wpisał to wyjście do prowadzonej w zakładzie pracy książki wyjść. Przyczyną nieobecności było zaś długotrwałe leczenie, związane ze złym stanem zdrowia;
• jeśli chodzi o zarzut niewykonania obowiązków - nie mógł przygotować dokumentacji przetargowej z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia i związanej z tym konieczności pobytu w szpitalu od 4 do 14 kwietnia 2006 r.
Wobec powyższego, w ocenie Pana Jacka wypowiedzenie umowy nie było uzasadnione.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Sąd Najwyższy uwzględnił roszczenia pracownika. Stwierdził, że wskazane w wypowiedzeniu przyczyny nie były prawdziwe. Zarzut samowolnego opuszczenia miejsca pracy był niezasadny, skoro od tego dnia pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie, a więc jego nieobecność w pracy była usprawiedliwiona. Jeśli zaś chodzi o zarzut niewykonania zadania służbowego, to pracodawca od 5 kwietnia 2006 r. wiedział o pobycie pracownika w szpitalu. Powinien więc przewidzieć, że jego praca nie może być wykonana w terminie. Skoro zaś termin na skompletowanie dokumentacji przetargowej upływał 7 kwietnia 2006 r., a na wykonanie tego zadania wystarczyło poświęcić 1 dzień, pracodawca bez przeszkód mógł ją powierzyć innemu pracownikowi.

Obiektywna niemożność wykonania powierzonego pracownikom zadania nie może być uznana za usprawiedliwioną przyczynę rozwiązania z nim stosunku pracy.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »