| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego możliwe jest tylko wtedy, gdy pracownica sama wypowie umowę, lub w wyniku porozumienia stron. Zwolnienie pracownicy z woli pracodawcy, nawet za wypowiedzeniem, jest niedozwolone.

Najważniejsze dla kwestii wypowiadania umów z pracownicą w okresie ciąży jest to, czy faktycznie była ona w ciąży w momencie wypowiadania umowy. W przypadku, gdy pracownica w momencie wypowiedzenia nie wiedziała o stanie ciąży, wówczas może uchylić się od oświadczenia woli, jako że złożone było pod wpływem błędu i domagać się ustalenia, że umowa nadal trwa. Pracownica nie może jednak domagać się ustalenia, że umowa nadal trwa, jeżeli w momencie składania wypowiedzenia nie była w ciąży, a zaszła w nią dopiero po dokonaniu wypowiedzenia.

Pani Kasia pracowała w firmie konsultingowej. Z uwagi na niezbyt dobre stosunki z jedną z koleżanek postanowiła odejść z pracy i złożyła wypowiedzenie. Po ok. miesiącu od dokonania wypowiedzenia dowiedziała się, że jest w trzecim miesiącu ciąży. Zwróciła się do swojego byłego pracodawcy o „unieważnienie” swojego wypowiedzenia z uwagi na ciążę, jednak pracodawca się nie zgodził. Pani Kasia postanowiła skierować sprawę do sądu, i w tym trybie uchylić się od swojego oświadczenia woli dotyczącego wypowiedzenia.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Dowiedz się: Czy można cofnąć wypowiedzenie?

Do przypadków szczególnych należy także sytuacja, kiedy pracownica jest w ciąży, a następnie z przyczyn niezależnych od siebie, ciążę tę traci. Wypowiedzenie dokonane w okresie ciąży będzie nieważne nawet wówczas, gdy po jakimś czasie kobieta straci ciążę. Jeżeli pracodawca będzie chciał wypowiedzieć umowę, będzie musiał to zrobić, kiedy kobieta już nie będzie w okresie ochronnym.

Z winy pracownicy

W okresie ciąży i macierzyństwa dopuszczalne jest rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Niezbędnym warunkiem jest tutaj jednak zgodna zakładowej organizacji związkowej, do której pracownica należy, bądź która zgodziła się ją reprezentować. Zgodna musi być uprzednia, to znaczy musi zostać wyrażona przed złożeniem wypowiedzenia przez pracodawcę.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

avatar

2011-01-14 09:54 Zgłoś

tu jest podobny wątek: http://prawnikow.pl/forum/thread/53079,OD-KTUREGO-MIESIACA-CIAZY-JEST-OKRES-OCHRONNY.htm#5

avatar

2011-01-13 00:38 Zgłoś

A jakież to oświadczenie woli składa pracownica w ciąży, która otrzymuje wypowiedzenie od pracodawcy aby mogła się od niego później uchylić? przecież dla doręczenia wypowiedzenia nie jest potrzebny "podpis" pracownika ani żadne oświadczenie woli o "wyrażenie zgody na wypowiedzenie" - wystarczy możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia. Oczywiście co innego przy porozumieniu stron albo wypowiedzeniu pracownicy, wtedy istotnie mamy do czynienia z oświadczeniami woli, które można ewentualnie uchylić ze względu na błąd. Moim zdaniem pracownica, która po otrzymaniu wypowiedzenia dowiaduje się o ciąży powinna złożyć odwołanie od wypowiedzenia z wnioskiem o przywróceniu terminu, gdyż istotnie wypowiedzenie złożone została w okresie ciąży a więc bezprawnie. Jednak należy pamiętać o 7 dniowym terminie - jeżeli pracownica po tym terminie wystąpi do sądu o ustalenie bezskuteczności wypowiedzenia, moim zdaniem sąd powinien takie powództwo oddalić ze względu na braki interesu prawnego - wszak pracownica mogła odwołać się z wnioskiem o przywrócenie terminu w ciągu 7 dni od dowiedzenia się o stanie ciąży.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE02
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem Infor.pl »