| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

Czy można zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną?

W czasie kryzysu gospodarczego pracodawcy borykali się z problemami finansowymi, których skutkiem było m.in. zwalnianie pracowników. Wielu pracodawców zastanawiało się, czy z uwagi na tak szczególne okoliczności pracownicy objęci ochroną – np. w wieku przedemerytalnym – nadal podlegają ochronie przed zwolnieniem oraz czy można im zmniejszyć wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Tym szczególnym rodzajem ochrony objęte są obecnie kobiety po ukończeniu 56 roku życia a także mężczyźni po ukończeniu 61 roku życia.

Ochrona ta rozciąga się także na wypowiedzenie takiemu pracownikowi warunków pracy i płacy. Po osiągnięciu określonego wieku nie jest zatem możliwe obniżenie wynagrodzenia.

Co do zasady Kodeks pracy nie przewiduje żadnych wyjątków od tej zasady, dopuszczalne jest jednak wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną w sytuacji gdy wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Przeczytaj również: Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia

Pan Jan ma 62 lata i jest zatrudniony na stanowisku kontrolera procesów chemicznych w fabryce produkującej leki. Na podobnym stanowisku zatrudnionych jest ponadto jeszcze 12 pracowników, przy czym jedynie Pan Jan jest objęty ochroną przedemerytalną. Z uwagi na pogarszającą się kondycję firmy, dyrektor zadecydował, że zlikwiduje premię motywacyjną i nagrodę kwartalną dla wszystkich kontrolerów, we wszystkich oddziałach fabryki. Pomimo iż Pan Jan jest w wieku uzasadniającym ochronę przed zmianą warunków wynagradzania, to jednak w związku z tym, że zmiana dotyczy wszystkich kontrolerów, również jego wynagrodzenie ulegnie zmianie.

Polecamy: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Zakaz wypowiedzenia odnosi się również do przyczyn niedotyczących pracowników, o których mowa w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeżeli z tych przyczyn nie jest możliwe dalsze zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy pracowników objętych ochroną przedemerytalną, pracodawca może wypowiedzieć im dotychczasowe warunki pracy i płacy. Jeśli spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy do momentu uzyskania prawa do emerytury.

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

Praca

Oferty pracy z praca.pl

Ostatnio na forum

WYDARZENIA

Eksperci infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem Infor.pl »