| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w związku z jego długotrwałą chorobą

Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w związku z jego długotrwałą chorobą

W pewnych przypadkach, pracodawca pomimo ustawowego zakazu, może zwolnić przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika. Co w sytuacji, kiedy taki pracownik zgłosi gotowość do pracy po dokonaniu wypowiedzenia?

Zgodnie art. 53 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Przeczytaj również: Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Może się jednak zdarzyć, że pracownik zwolniony z pracy w trybie art. 53 Kodeksu z powodu długotrwałej choroby, zgłosi swój powrót do pracy. W takim wypadku ma zastosowanie paragraf 5 omawianego przepisu który stanowi, że pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych art. 53 Kodeksu, zgłosi swój powrót do pracy. W miarę możliwości ponownie zatrudnić oznacza, że ponowne zatrudnienie może mieć miejsce, jeżeli pracodawca dysponuje wolnymi miejscami pracy odpowiadającymi kwalifikacjom pracownika i jeżeli nie zatrudnił jeszcze nikogo na jego miejsce.

Oceniając możliwości ponownego zatrudnienia pracownika, z którym umowa o pracę została rozwiązana, należy uwzględnić zarówno okoliczności dotyczące pracodawcy jak i tego pracownika. Innymi słowy to, czy pracodawca może zatrudnić ponownie pracownika zgłaszającego swój powrót do pracy, zależy zarówno od tego, czy pracodawca dysponuje wolnym miejscem pracy, jak i od tego, czy pracownik nadaje się do pracy. Bezsensowne jest bowiem ponowne zatrudnienie pracownika, jeżeli mamy przekonanie, że znowu skorzysta ze zwolnienia chorobowego i ponownie zablokuje miejsce pracy.

Ponowne zatrudnienie pracownika następuje zawsze na podstawie nowej umowy o pracę.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ponowne zatrudnienie pracownika następuje zawsze na podstawie nowej umowy o pracę.
Ponowne zatrudnienie pracownika następuje zawsze na podstawie nowej umowy o pracę.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »