| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Jakie są składniki minimalnego wynagrodzenia oraz na co powinien zwrócić uwagę pracodawca w zakresie wzrostu wynagrodzenia minimalnego?

Wyrównanie do najniższego wynagrodzenia

Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Pracownikom wynagradzanym na podstawie:

● godzinowych stawek wynagrodzenia – wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godziny pracy, jakie faktycznie wypracował;
● miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy – wyrównanie także wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, jakie faktycznie wypracował. Jeżeli natomiast pracownik wynagradzany w miesięcznej stawce wypracował pełny wymiar czasu pracy, to wypłaca mu się tytułem wyrównania różnicę między obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia a kwotą wynagrodzenia, przeliczoną na godzinę pracy, faktycznie przez niego wypracowaną.

Wyrównanie wypłaca się pracownikowi za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Zawsze zatem otrzyma on co miesiąc w sumie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

W styczniu 2017 r. będzie obowiązywać wynagrodzenie minimalne w wysokości 2000 zł; w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy pracownika wynosi 168 godzin. Zatem z minimalnego wynagrodzenia wynika, że w styczniu pracownikowi powinno przysługiwać minimum 11,90 zł za godzinę pracy. Natomiast stawka godzinowa pracownika Jana D. to 9,50 zł, poza tym w styczniu przysługuje mu także dodatek motywacyjny w wysokości 100 zł i premia w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego (tj. ze stawki godzinowej). Zatem w styczniu 2017 r. otrzymałby on do wypłaty 1596 zł + 100 zł + 159,60 zł, w sumie więc 1855,60 zł. W przeliczeniu na łączną stawkę godzinową jest to 11,05 zł (1855,60 zł : 168 godzin). Tymczasem pracownik musi otrzymać co najmniej 11,90 zł za godzinę, zatem za każdą ze 168 godzin należy mu dopłacić wyrównanie w wysokości 0,85 zł. W sumie tytułem wyrównania do minimalnego wynagrodzenia za styczeń 2017 r. pracownik powinien otrzymać 142,80 zł (0,85 zł x 168 godzin).

Zmiana umowy o pracę

W związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego pracodawca może zaproponować pracownikowi zmianę umowy o pracę. Należy bowiem zaznaczyć, że treść umowy o pracę zależy od woli obu stron stosunku pracy – nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. Zatem do dokonania zmiany w umowie konieczna jest wola nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. W przypadku zmiany na korzyść pracownika, może ona zostać wprowadzona na mocy porozumienia stron.

Wzór porozumienia o zmianie umowy o pracę w zakresie minimalnego wynagrodzenia

infoRgrafika

Niekiedy w umowie o pracę jako wynagrodzenie za pracę przewidziane jest po prostu „minimalne wynagrodzenie za pracę”. Wówczas jest to każdorazowo wynagrodzenie wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Nie ma potrzeby jego doprecyzowywania w każdym roku kalendarzowym – jego wysokość jest bowiem powszechnie znana i nie budzi ona wątpliwości.

Przeczytaj cały artykuł -> Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK