| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Jakie są składniki minimalnego wynagrodzenia oraz na co powinien zwrócić uwagę pracodawca w zakresie wzrostu wynagrodzenia minimalnego?

Wyrównanie do najniższego wynagrodzenia

Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania. Pracownikom wynagradzanym na podstawie:

● godzinowych stawek wynagrodzenia – wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, przeliczoną na godziny pracy, jakie faktycznie wypracował;
● miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy – wyrównanie także wypłaca się za każdą godzinę pracy. Jest to różnica między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, jakie faktycznie wypracował. Jeżeli natomiast pracownik wynagradzany w miesięcznej stawce wypracował pełny wymiar czasu pracy, to wypłaca mu się tytułem wyrównania różnicę między obowiązującą wysokością minimalnego wynagrodzenia a kwotą wynagrodzenia, przeliczoną na godzinę pracy, faktycznie przez niego wypracowaną.

Wyrównanie wypłaca się pracownikowi za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Zawsze zatem otrzyma on co miesiąc w sumie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

W styczniu 2017 r. będzie obowiązywać wynagrodzenie minimalne w wysokości 2000 zł; w tym miesiącu pełny wymiar czasu pracy pracownika wynosi 168 godzin. Zatem z minimalnego wynagrodzenia wynika, że w styczniu pracownikowi powinno przysługiwać minimum 11,90 zł za godzinę pracy. Natomiast stawka godzinowa pracownika Jana D. to 9,50 zł, poza tym w styczniu przysługuje mu także dodatek motywacyjny w wysokości 100 zł i premia w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego (tj. ze stawki godzinowej). Zatem w styczniu 2017 r. otrzymałby on do wypłaty 1596 zł + 100 zł + 159,60 zł, w sumie więc 1855,60 zł. W przeliczeniu na łączną stawkę godzinową jest to 11,05 zł (1855,60 zł : 168 godzin). Tymczasem pracownik musi otrzymać co najmniej 11,90 zł za godzinę, zatem za każdą ze 168 godzin należy mu dopłacić wyrównanie w wysokości 0,85 zł. W sumie tytułem wyrównania do minimalnego wynagrodzenia za styczeń 2017 r. pracownik powinien otrzymać 142,80 zł (0,85 zł x 168 godzin).

Zmiana umowy o pracę

W związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego pracodawca może zaproponować pracownikowi zmianę umowy o pracę. Należy bowiem zaznaczyć, że treść umowy o pracę zależy od woli obu stron stosunku pracy – nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. Zatem do dokonania zmiany w umowie konieczna jest wola nie tylko pracodawcy, ale i pracownika. W przypadku zmiany na korzyść pracownika, może ona zostać wprowadzona na mocy porozumienia stron.

Wzór porozumienia o zmianie umowy o pracę w zakresie minimalnego wynagrodzenia

infoRgrafika

Niekiedy w umowie o pracę jako wynagrodzenie za pracę przewidziane jest po prostu „minimalne wynagrodzenie za pracę”. Wówczas jest to każdorazowo wynagrodzenie wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Nie ma potrzeby jego doprecyzowywania w każdym roku kalendarzowym – jego wysokość jest bowiem powszechnie znana i nie budzi ona wątpliwości.

Przeczytaj cały artykuł -> Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK