| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat

Zgodnie z Kodeksem pracy za czas zwolnienia na dziecko pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Od 2 stycznia 2016 r. pracownik może zdecydować czy wykorzysta 16 godzin albo 2 dni zwolnienia na opiekę. Jakie wynagrodzenie otrzyma rodzic za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat?

Zwolnienie od pracy w dniach może być korzystne dla pracowników zatrudnionych w systemach czasu pracy, gdzie są przewidziane dłuższe dniówki, np. w systemie równoważnego czasu pracy. Obojętnie bowiem czy ma zaplanowaną pracę w danym dniu na 12, czy 4 godziny, zawsze z puli odpisany zostanie jeden roboczy dzień kalendarzowy.

Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy. Pierwszy wniosek o opiekę na dziecko w wieku 11 lat złożył w lutym 2016 r. Zdecydował się na opcję godzinową i wskazał termin wolnego na 12 lutego, kiedy miał do przepracowania 10 godzin. Do wykorzystania pozostanie mu więc już tylko 6 godzin opieki. Gdyby postawił na wariant w dniach, zachowałby jeszcze jeden cały wolny dzień, niezależnie od liczby godzin pracy przewidzianej na ten dzień.

Pracownik wychowujący 12-letnie dziecko jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracuje w systemie podstawowym czasu pracy (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy). W dniu 4 stycznia 2016 r. złożył wniosek o 4 godziny wolnego na dzień 7 stycznia. Pracownikowi pozostanie do wykorzystania jeszcze 12 godzin zwolnienia (16 godz. – 4 godz.) w 2016 r., które będzie mógł wykorzystać w dowolnej konfiguracji, np. raz 8 godzin, raz 4 godziny lub 3 razy po 4 godziny itp.

Druga zmiana w zakresie wykorzystywania tego zwolnienia dotyczy pracowników niepełnoetatowych. Zwolnienie od pracy w wymiarze godzinowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny. Ta zasada dotyczy wyłącznie zwolnienia w godzinach, a nie w dniach. Jeśli pracownik niepełnoetatowy zdecyduje się na zwolnienie w dniach, to przysługują mu 2 wolne dni.

Dla pracownika zatrudnionego na 3/5 etatu, wymiar zwolnienia godzinowego wynosi: 16 godzin × 3/5 = 9,6 godziny, po zaokrągleniu – 10 godzin

Wynagrodzenie za czas opieki

Za czas zwolnienia na dziecko pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Kodeks pracy nie reguluje kwestii, jak należy obliczać to wynagrodzenie. Jednak rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy odsyła do przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

reklama

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu wynagrodzeń

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat/ fot. Fotolia
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat/ fot. Fotolia

Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne29.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »