| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Wynagrodzenie Prezydenta RP obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat. Ile zarabia urzędujący Prezydent? Jaką pensję otrzymuje były Prezydent? Czy przysługuje mu emerytura?

W związku z powyższymi gratyfikacjami Prezydentowi RP przysługuje prawo do korzystania z limuzyn, helikoptera czy prywatnego samolotu oraz prawo do ochrony jego osoby i rodziny pozostającej na jego utrzymaniu.

Uposażenie byłego Prezydenta

Prawo polskie Prezydentowi RP, który zakończył pełnienie swojej funkcji przyznaje dożywotnie uposażenie odpowiadające 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w ustawie z 31 lipca 1981 r. Jest ono wypłacane po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Zgodnie z art. 2 ust. 3 niniejszej ustawy uposażenie to pod względem podatkowym oraz zus jest traktowane tak jak wynagrodzenie za pracę.

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Zbieg świadczeń

W przypadku jeżeli prawo do uposażenia zbiegnie się z prawem do renty inwalidzkiej lub emerytury wypłacane jest tylko jedno ze świadczeń wybrane przez byłego Prezydenta (art.3 ust.2). Byłej głowie państwa i jego rodzinie przysługują również świadczenia zdrowotne, a w razie jego śmierci, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym (art. 7). Wszelkie te jednak uprawnienia, z których może korzystać były Prezydent i/ lub jego rodzina mogą zostać odebrane na podstawie wyroku skazującego wydanego przez Trybunał Stanu (art. 8 ustawy).

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK