| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Jakie różnicowanie wynagrodzeń pracowników należy uznać za rażące?

Jakie różnicowanie wynagrodzeń pracowników należy uznać za rażące?

Czy możliwe jest różnicowanie wynagrodzeń pracowników? Różnicowanie na podstawie jakich kryteriów nie stanowi naruszenia zasad prawa pracy?

Przykładowym naruszeniem zasady równego traktowania będzie przyznanie ze względu między innymi na płeć lub wiek niektórym pracownikom mniejszych praw niż te, z których korzystają inni pracownicy, znajdujący się w tej samej sytuacji faktycznej i prawnej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 września 1997 roku, I PKN 246/97, OSNAPiUS 1998 nr 12, poz. 360). Zróżnicowanie sytuacji pracowników nie jest dyskryminacją natomiast wówczas, gdy zadecydowały o nim względy obiektywne. Jak z powyższego wynika, zasada równego traktowania w zakresie wynagradzania nie oznacza całkowitej równości płac.

Podsumowując, jako rażące różnicowanie wynagrodzeń pracowników należy uznać taką dyferencjację ich wynagrodzeń, która narusza zasady równego traktowania pracowników i zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu. Do naruszenia zasady równego traktowania pracowników i zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu może dojść tylko wtedy, gdy różnicowanie sytuacji pracowników wynika wyłącznie z zastosowania przez pracodawcę niedozwolonego przez ustawę kryterium.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 04.02.2015

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zdjęcia

Rażące różnicowanie wynagrodzeń pracowników. / Fot. Fotolia
Rażące różnicowanie wynagrodzeń pracowników. / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »