| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przepisami prawa pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jakie są zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?

Roszczeniowe składniki wynagrodzenia w zmiennej wysokości wypłacane za okresy dłuższe, niż 1 miesiąc (np. premia roczna)

Jeżeli pracownikowi przysługują określone zmienne składniki wynagrodzenia, które należą się za okresy dłuższe, niż miesiąc (np. premia roczna, premia kwartalna), wypłaca się je w przyjętych terminach wypłaty tych składników, przy czym okres urlopu jest traktowany na równi z okresem wykonywania pracy (§ 12 wzmiankowanego Rozporządzenia). To oznacza, że jeżeli np. pracownik korzysta z urlopu w grudniu i w grudniu są wypłacane premie roczne, są one wypłacane niezależnie od wypłaty wynagrodzenia urlopowego (nie wlicza się ich do podstawy). Podobnie jest w sytuacji, gdy np. pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym w styczniu, a premia roczna jest mu wypłacana w grudniu roku poprzedniego. To samo dotyczy zaliczek na poczet premii rocznej – nawet, jeśli są one wypłacane w okresie 3 miesięcy poprzedzających urlop (a ich wysokość jest stała, z góry określona), to nie wlicza się ich do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, ponieważ są one częścią składową premii rocznej.

Uznaniowe składniki wynagrodzenia (np. nagroda)

Należy zwrócić uwagę,  że pod uwagę powinno się brać tylko składniki roszczeniowe, a wiec takie, do których pracownik ma prawo (wynikające np. z umowy o pracę, z regulaminu wynagradzania, etc.). Stąd wszelkiego rodzaju wypłaty, nawet, jeżeli zostały dokonane w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających okres urlopowy, jeżeli mają charakter uznaniowy (np. nagrody w wysokości dowolnie ustalonej przez pracodawcę) nie będą wliczane do podstawy wynagrodzenia urlopowego. Potwierdza to m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2000 roku (sygn. akt; I PKN 17/00; OSNP 2002/3/77), zgodnie z którym „Tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Nie może więc być uwzględniana w wysokości odszkodowania z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy, a także wynagrodzenia za okres zawieszenia w czynnościach tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa państwowego”.

Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Stan prawny: 6 sierpnia 2014 roku

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.  Kodeks pracy,
  • Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 13.08.2014

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. /Fot. Fotolia
Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK