| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Przestawienie czasu a wynagrodzenie za pracę w nocy

Przestawienie czasu a wynagrodzenie za pracę w nocy

W nocy z soboty na niedzielę 27 marca tego roku przestawiamy czas z zimowego na letni, czyli godzinę do tyłu. Czy w związku z tym, że pracownicy pracujący w nocy przepracują w rzeczywistości godzinę mniej, pracodawcy mają prawo do obniżenia wynagrodzenia?

Pracownik pracujący w nocy 27 marca przepracuje de facto godzinę mniej. Nie oznacza to jednak, że będzie mu się należało mniejsze wynagrodzenie. W praktyce zmianę czasu, a zatem godzinę mniej pracy należy potraktować tak jak niezawiniony przez pracownika przestój, zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy.

Wspomniany przepis stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Co ważne, za taki niezawiniony przez pracownika postój należy mu się całe wynagrodzenie. Zmiana czasu jest przyczyną niezawinioną przez pracownika i w praktyce obciąża pracodawcę.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy, gdzie pracownik pracujący nocą pracuje w praktyce godzinę dłużej.

Przeczytaj również: Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Pan Tomek pracuje w markecie, w którym obowiązuje system trzyzmianowy. W dzień, w którym przypada zmiana czasu na zimowy pracuje w godzinach od 22.00 do 6.00. W nocy z godziny trzeciej na drugą należy cofnąć czas o godzinę, co oznacza dla Pana Tomka pracę przez 9 godzin zamiast 8.

W przedstawionym powyżej przypadku godzina przepracowana więcej będzie dla pracownika godziną nadliczbową, za którą pracodawca będzie musiał wypłacić dodatkowe wynagrodzenie bądź też udzielić czasu wolnego.

Polecamy serwis Kodeks pracy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przedstawionym powyżej przypadku godzina przepracowana więcej będzie dla pracownika godziną nadliczbową,
W przedstawionym powyżej przypadku godzina przepracowana więcej będzie dla pracownika godziną nadliczbową,

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK