| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Niedopłata wynagrodzenia

Niedopłata wynagrodzenia

Bezsprzeczne jest, że pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę, które z reguły jest określane w umowie o pracę. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca wypłaci za małą kwotę?

Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pojęcie „godziwe” nie zostało określone w przepisach prawa, dlatego też w każdym wypadku będzie ono zależało od wielu czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna regionu czy uwarunkowania społeczne, a zatem w wielu przypadkach będzie się ono różniło. Co do zasady, wynagrodzenie które jest godziwe, powinno dać możliwość zaspokojenia potrzeb rodziny pracownika, w praktyce bywa z tym różnie.

Wynagrodzenie za pracę powinno być określone w umowie o pracę, pracownik musi mieć bowiem świadomość, jakiego wynagrodzenia może się spodziewać w związku z wykonaną pracą. Może się jednak zdarzyć tak, że pracodawca świadomie, ale najczęściej omyłkowo, wypłaci pracownikowi za małe wynagrodzenie. W takiej sytuacji powinien jak najszybciej wypłacić brakującą część, aby uniknąć prawnych konsekwencji swojego błędnego działania.

Przeczytaj również: Nadpłata wynagrodzenia

W pierwszej kolejności pracownik może żądać wypłaty odsetek za brakującą część, które co do zasady należą się od dnia wymagalności świadczenia. Wynagrodzenie staje się wymagalne w dniu jego wypłaty, który również jest najczęściej określony w umowie o pracę. Jeżeli kwota niedopłaty nie jest wysoka, nie będą to zapewne duże kwoty, ale zawsze stanowić będą pewne obciążenie. Jeżeli niedopłata trwa dość długo, a pracodawca nie chce jej uregulować, pracownik może wypowiedzieć umowę bez wypowiedzenia z powodu rażącego naruszenia obowiązków przez pracodawcę. Niewypłacenie lub niedopłata wynagrodzenia jest takim rażącym naruszeniem obowiązków. W przypadku takiego sposobu rozwiązania umowy, pracownik może także domagać się wypłaty odszkodowania za okres wypowiedzenia (w przypadku umowy na czas określony – za okres dwóch tygodni).

Reasumując, nawet jeżeli niedopłata powstała w wyniku omyłki, pracodawca ma obowiązek jak najszybciej ją uzupełnić. Z reguły to pracownik zwraca uwagę na niedopłatę, dlatego też niezwłocznie po zgłoszeniu takiego faktu należy dopłacić brakujące wynagrodzenie.

Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca ma obowiązek jak najszybciej zwrócić niedopłacona część wynagrodzenia.
Pracodawca ma obowiązek jak najszybciej zwrócić niedopłacona część wynagrodzenia.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »