| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Nadpłata wynagrodzenia

Nadpłata wynagrodzenia

Bezsprzeczne jest, że pracownikowi należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę, które z reguły jest określane w umowie o pracę. Czy jeśli omyłkowo wypłacimy pracownikowi za dużo, to czy możemy domagać się zwrotu?

Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pojęcie „godziwe” nie zostało określone w przepisach prawa, dlatego też w każdym wypadku będzie ono zależało od wielu czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna regionu czy uwarunkowania społeczne, a zatem w wielu przypadkach będzie się ono różniło. Co do zasady, wynagrodzenie które jest godziwe, powinno dać możliwość zaspokojenia potrzeb rodziny pracownika, w praktyce bywa z tym różnie.

Określone w umowie o pracę wynagrodzenie za pracę to kwota, jaką pracodawca musi (z reguły co miesiąc) wypłacić swojemu pracownikowi. Może jednak dojść do sytuacji, że omyłkowo wypłacone zostanie wynagrodzenie wyższe, niż należne. Co w takim wypadku może zrobić pracodawca? Niestety niewiele.

Polecamy: Czy można wypłacić wynagrodzenie w walucie obcej

Przyjmuje się, że pracodawca jest odpowiedzialny za obliczenie i wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia i to na nim spoczywa odpowiedzialność, aby było ono wypłacone terminowo i w odpowiedniej wysokości. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 7 sierpnia 2001 r. (sygn. Akt: I PKN 408/00), „pracownik ma prawo uważać, że świadczenie wypłacane przez pracodawcę posługującego się wyspecjalizowanymi służbami jest zasadne i zgodne z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu”. W praktyce oznacza to, że pracownik nie ma obowiązku zwrotu nadpłaconej kwoty, nawet jeżeli pracodawca dokonał jej omyłkowo. Dla pracodawca oznacza to, że jeżeli źle obliczy wynagrodzenie, to musi pogodzić się z utratą takiej kwoty.

Wprawdzie Kodeks przewiduje dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia, ale nie są one związane z nadpłatą wynagrodzenia, ponadto na potrącenia inne, niż wynikające z tych przepisów potrzebna jest zgoda pracownika. Jeżeli pracownik takiej zgody nie udzieli, to pracodawca nie ma prawa potrącić błędnie wypłaconej kwoty.

Dowiedz się więcej z serwisu Wynagrodzenia

Inną ewentualnością może być jeszcze wytoczenie powództwa o bezpodstawne wzbogacenie się pracownika z tytułu wypłaty wynagrodzenia w większej niż należna wysokości, warto się jednak zastanowić, czy kwota nadpłaconego wynagrodzenia jest na tyle wysoka, że warto wszczynać postępowanie sądowe.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność, aby wynagrodzenie było wypłacone terminowo i w odpowiedniej wysokości.
Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność, aby wynagrodzenie było wypłacone terminowo i w odpowiedniej wysokości.

Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK