| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Co się wlicza do minimalnego wynagrodzenia?

Co się wlicza do minimalnego wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie jest to określona rozporządzeniem kwota, którą pracodawca musi nam wypłacać jeżeli jesteśmy zatrudnieni na cały etat. Czy jednak jest to tylko pensja zasadnicza, czy może jeszcze inne składniki?

W praktyce pojawiło się bardzo wiele wątpliwości, co tak naprawdę jest minimalnym wynagrodzeniem, czy tylko wynagrodzenie zasadnicze, czy też otrzymywane nagrody i premie. Aby nie było tych wątpliwości, a także aby pracownicy nie czuli się pokrzywdzeni, Główny Urząd Statystyczny podał listę składników wynagrodzenia i świadczeń wynikających ze stosunku pracy, które zaliczył do wynagrodzeń osobowych, i których otrzymywanie nie obliguje pracodawcy do dopłaty pensji do kwoty minimalnej.

Zgodnie z listą GUS wszystko co otrzymujemy oprócz wynagrodzenia zasadniczego, czyli dodatki za staż pracy oraz inne dodatki za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy; premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe, dopłaty (dodatki) wyrównawcze inne, są wliczane do naszego minimalnego wynagrodzenia.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Zobacz: Przestawienie czasu a wynagrodzenie za pracę w nocy

Przykład: Minimalne wynagrodzenie w 2009 roku wynosi 1276zł. Pan Tomek pracuje na cały etat i w marcu otrzymał 1100zł wynagrodzenia zasadniczego, ale także 200zł premii, łącznie zatem 1300zł. Taka wypłata wynagrodzenia jest zgodna z prawem. Gdyby natomiast Pan Tomek nie otrzymał premii, a zatem jedynie 1100zł, byłaby to kwota poniżej wynagrodzenia minimalnego, a zatem miałby w stosunku do pracodawcy roszczenie o dopłatę wynagrodzenia do kwoty 1276zł.

Mamy jednak świadczenia, które nie są wliczane do minimalnego wynagrodzenia i nie mają na nie wpływu, a są to:

  • nagrody jubileuszowe,
  • odprawy pieniężne przysługujące pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dodatek na pracę w porze nocnej
  • inne elementy wynagrodzenia nazywane dodatkami w przepisach np. dodatki z tytułu pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia pracownika.

Przykład: Pan Tomek otrzymał w marcu 1100zł wynagrodzenia zasadniczego i 500zł premii jubileuszowej. Pracodawca uznał, że nagroda dolicza się do kwoty wynagrodzenia i że Pan Tomek otrzymał kwotę powyżej minimalnej. Pracodawca jednak w tej sytuacji nie miał racji, gdyż nagroda jubileuszowa jest świadczeniem niezależnym i musi on dopłacić Panu Tomkowi do wynagrodzenia minimalnego kwotę 176zł (wyrównać do 1276zł).

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Aktualizacja: 21.09.2011

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszystko co otrzymujemy oprócz wynagrodzenia zasadniczego jest wliczane do minimalnego wynagrodzenia.
Wszystko co otrzymujemy oprócz wynagrodzenia zasadniczego jest wliczane do minimalnego wynagrodzenia.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS28
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem Infor.pl »