| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Czy pracownik musi założyć konto?

Czy pracownik musi założyć konto?

Pracodawca dotychczas wypłacał nam pensję „do ręki” za pokwitowaniem odbioru. Od stycznia chce wprowadzić nowe zasady wypłaty wynagrodzenia. W związku z tym każe nam założyć konto bankowe. Czy muszę się na to zgodzić?

Pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i w czasie ustalonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

Zasadą jest, że pracownik otrzymuje wypłatę „do ręki”, a nie jak przyjęło się sądzić przelewem na konto bankowe. Pracodawca może wypłacać pracownikom pensję w formie bezgotówkowej czyli na konto. Jednak musi w tym celu uzyskać zgodę pracownika. Zgoda pracownika wymaga formy pisemnej. Co ważne pracownik w każdej chwili może wyrażoną przez siebie zgodę cofnąć.

Zobacz: Wynagrodzenie pracownika a ogłoszenie upadłości pracodawcy

Oznacza to, że pracodawca nie może Pana zmusić do złożenia konta. Nawet, jeśli wszyscy pozostali pracownicy wyrażą zgodę na wypłatę wynagrodzenia na konto bankowe, a Pan jeden nie, pracodawca musi Panu wypłacać wynagrodzenie „do rąk”.

Nie wyrażenie przez Pana zgody na wypłatę wynagrodzenia na konto bankowe nie powoduje naruszenia obowiązków pracowniczych. Nie mogą w związku z tym czekać Pana żadne negatywne konsekwencje prawne, tym bardziej zwolnienie z pracy.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Podstawa prawna: Art. 83 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy pracownik ma przymus posiadania konta bankowego?
Czy pracownik ma przymus posiadania konta bankowego?

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK