| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Wynagrodzenie za czas choroby

Wynagrodzenie za czas choroby

Zachorować może każdy, także osoba pracująca. Jak przedstawia się kwestia wynagrodzenia pracownika w czasie choroby?


Każdy pracownik powinien pamiętać, że za czas choroby należy mu się od pracodawcy wynagrodzenie. Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać, że regulamin wynagradzania obowiązujący u danego pracodawcy, a także układ zbiorowy pracy może przewidywać, iż wynagrodzenie to będzie wyższe. Wynagrodzenie chorobowe wypłaca się za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy (w tym wolnych sobót, niedziel i świąt). Za jeden dzień takiej nieobecności przysługuje 1/30 miesięcznego wynagrodzenia za czas choroby.

Zobacz: Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła?

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Choroba powyżej 33 dni

Jeżeli pracownik choruje dłużej niż 33 dni, od 34 dnia choroby nie otrzymuje już wynagrodzenia od pracodawcy, ale zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Zasiłek taki również wynosi 80% otrzymywanego wynagrodzenia, w przypadku pobytu w szpitalu jest zmniejszany do 70%.

Kiedy nie otrzymamy wynagrodzenia?

Wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby nie przysługuje, gdy:

  • podrobiono lub sfałszowano zaświadczenie lekarskie,
  • niezdolność do pracy przypada podczas urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, po rozwiązaniu stosunku pracy, podczas tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności czy służby wojskowej,
  • niezdolność do pracy spowodowano rozmyślnie przez udział w bójce albo w wyniku innego umyślnego przestępstwa czy wykroczenia,
  • chory wykonuje inną pracę zarobkową lub uciążliwe czynności mogące przedłużyć okres niezdolności do pracy albo wykorzystuje zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z jego celem,
  • lekarz orzecznik ZUS, w wyniku badania kontrolnego, uznał chorego za zdolnego do pracy (wówczas zakład pracy płaci wynagrodzenie za czas choroby do określonej przez lekarza orzecznika daty ustania niezdolności),
  • chorobę spowodowano nadużyciem alkoholu - wówczas wynagrodzenie nie przysługuje za pięć dni choroby.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Podstawa prawna: Kodeks pracy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS24
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem Infor.pl »