| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?

Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik za czas przestoju?

Zasadniczo jest tak, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, którą już wykonał. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nawet pomimo niewykonywania pracy, wynagrodzenie będzie się należało. Taką sytuacją jest m.in. przestój.

Po pierwsze należy wyjaśnić, co tak naprawdę stanowi przestój, i czy każda przerwa w pracy będzie jako przestój kwalifikowana. Kodeks pracy nie podaje niestety definicji przestoju, ale doktryna i orzecznictwo wypracowały jego określenie.

A zatem przestój jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy, która może być spowodowana jakimś wydarzeniem zewnętrznym, np. przerwą w dostawie prądu, bądź przyczyną wewnętrzną, np. kiedy pracodawca nie dostarczył odpowiednich do pracy narzędzi, lub np. pracownik z winy umyślnej lub nieumyślnej uszkodził maszynę na której pracował.

W kontekście tej definicji należy się zastanowić, czy za każdy w ten sposób spowodowany przestój będzie się należało wynagrodzenie? NIE
Aby pracownikowi należało się wynagrodzenie za przestój, konieczne jest spełnienie trzech przesłanek:

  • gotowość pracownika do wykonywania pracy,
  • niemożność wykonywania pracy była spowodowana przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy,
  • przestój nie był zawiniony przez pracownika.

Zobacz: Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków uprawnia pracownika do otrzymania wynagrodzenia za przestój.

Wysokość pensji za przestój

Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co to oznacza?

Stawka osobistego zaszeregowania to nic innego, jak otrzymywane przez pracownika wynagrodzenie zasadnicze, bez żadnych dodatków i premii.

Pan Tomek pracuje w firmie handlowej i na jego wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1500zł, comiesięczny dodatek w wysokości 300zł. Dodatkowo przysługuje mu premia zależny od sprzedaży towarów firmy, w wysokości 20% wysokości jego sprzedaży. Gdyby Pan Tomek nie mógł podjąć pracy w wyniku przestoju, to wynagrodzenie za przestój było by obliczane na podstawie tego wynagrodzenia zasadniczego, tj. 1500zł.

Obliczając należne wynagrodzenie za jedną godzinę przestoju, należy podzielić wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje, przez liczbę godzin pracy przypadających w danym miesiącu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK