| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Kobiety doceniane tylko w Polsce

Kobiety doceniane tylko w Polsce

Kobiety w Polsce zarabiają średnio tylko 2% mniej niż mężczyźni. W całej Unii Europejskiej jest znacznie gorzej – kobiety zarabiają średnio 16,4% mniej niż mężczyźni. Te dane świadczą wyraźnie, że tylko w Polsce kobiety są cenione przez pracodawców na równi z mężczyznami (różnica 2% jest na granicy błędu statystycznego).

Tak wynika ze statystyk opublikowanych przez Komisję Europejską w przypadającym 5 marca, Europejskim Dniu Równości Wynagrodzeń.

W 2012 roku obchodzono w UE drugi Dzień Równości Wynagrodzeń od czasu ustanowienia go przez Komisję Europejską w 5 marca 2011 r.

- Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń przypomina nam o dodatkowych dniach i godzinach, które kobiety musiały przepracować „za darmo” od 1 stycznia. Zasada takiej samej płacy za tę samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 r. Najwyższy czas, by wdrożyć ją w praktyce w całej UE – stwierdziła komisarz UE ds. sprawiedliwości i wiceprzewodnicząca Komisji, Viviane Reding.

Dane pokazują, że średnia różnica wynagrodzeń kobiet i mężczyzn wynosiła 16,4% w 2010 r. w całej UE. Dane te potwierdzają nieznaczną tendencję spadkową w ostatnich latach, kiedy to różnica ta wynosiła około 17% lub więcej. Różnica ta sięga od około 2% w Polsce do ponad 27%. w Estonii.

Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn – średnia różnica w zarobkach brutto za godzinę pracy kobiet i mężczyzn we wszystkich działach gospodarki – jest stale wysoka, przy znacznych różnicach zależnie od kraju i sektora.

Ta dysproporcja odzwierciedla w szczególności problem równowagi między pracą i życiem osobistym - wiele kobiet korzysta z urlopów rodzicielskich i pracuje na pół etatu.

Mimo ogólnie nieznacznie pozytywnej tendencji są kraje, w których różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn pogłębia się. Tak jest w Bułgarii, Francji, Portugali, Rumunii, na Węgrzech i Łotwie.

Zdaniem Komisji Europejskiej działania informacyjne są konieczne, aby uświadomić pracodawcom, pracownikom i innym zainteresowanym stronom przyczyny występowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz sposoby ich zmniejszenia.

Komisja proponuje w tym zakresie:

- szkolenia dla przedsiębiorstw oraz wymianę dobrych praktyk na temat argumentów ekonomicznych przemawiających za równouprawnieniem płci, metody i instrumenty pozwalające likwidować te różnice w przedsiębiorstwach;

- klip wideo zwracający uwagę na istniejące nierówności między wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn;

- zaktualizowaną stronę internetową kampanii zawierającą nową część dotyczącą istotnej roli umów zbiorowych między partnerami społecznymi w likwidowaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn; instrumenty pozwalające wychwycić różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w miejscu pracy; oraz listę kontrolną mającą na celu uwzględnienie kwestii równości wynagrodzeń w umowach zbiorowych;

- szereg imprez krajowych w 17 państwach członkowskich UE mających na celu rozpowszechnianie informacji o nierównościach w zakresie wynagrodzeń.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »