| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła?

Co z zapłatą wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła?

Ponieważ umowa o dzieło jest umową rezultatu, umówione wynagrodzenie należy się przyjmującemu zamówienie jedynie wtedy, gdy dzieło wykonał. Kodeks cywilny przewiduje jednakże pewne wyjątkowe sytuacje, gdy pomimo niewykonania przyjmujący zamówienie może żądać zapłaty całości lub części wynagrodzenia, mimo że dzieła nie wykonał.

Całego wynagrodzenia pomimo niewykonania dzieła przyjmujący zamówienie może żądać, jeżeli był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zamawiającego. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy do wykonania dzieła konieczne było współdziałanie ze strony zamawiającego (np. dostarczenie materiału, narzędzi lub projektu lub parametrów dzieła przez zamawiającego), a współdziałania tego nie było.

Pan Jacek umówił się z Panem Witoldem na remont schodów wejściowych do domu, poprzez wyłożenie schodków płytkami antypoślizgowymi. Pan Jacek ocenił, że cała praca zajmie mu 12 dni. Pierwszego dnia zgłosił się do pracy, ale okazało się, że Pan Witold nie kupił jeszcze płytek. Dostarczył je dopiero czwartego dnia, w którym Pan Jacek zgłosił się do pracy. W związku z opóźnieniem w dostarczeniu płytek, przedłużył się także termin wykonania dzieła. Pan Witold stwierdził jednak, że skoro Pan Jacek nie wywiązał się w całości z umowy, gdyż przeciągnął termin, to nie wypłaci mu całości wynagrodzenia. W związku jednak z tym, że niedotrzymanie terminu było winą Pana Witolda, nie będzie miał prawa obniżyć wynagrodzenia.

Całe wynagrodzenie musi zamawiający zapłacić przyjmującemu zamówienie, jeżeli chce skutecznie odstąpić od umowy przed ukończeniem dzieła.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada

W obu powyższych wpadkach zamawiający ma prawo od należnego przyjmującemu zamówienie wynagrodzenia, odliczyć to, co wskutek niewykonania dzieła przyjmujący zamówienie zaoszczędził. Niewątpliwie dotyczy to oszczędności uzyskanych skutkiem tego, że przyjmujący nie zużył materiałów, które miał sam dostarczyć. Zamawiający może również odliczyć wartość wszystkiego co zostało przez przyjmującego zamówienie zaoszczędzone, lecz również wszystko to, co musiałby zużyć, aby dzieło wykonać, a co wskutek zaniechania wykonania dzieła, może wykorzystać zarobkowo w inny sposób.

Polecamy bezpłatne wzory umów >>

Całego wynagrodzenia lub jego odpowiedniej części może żądać przyjmujący zamówienie, jeżeli dzieło uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu wskutek wad materiału dostarczonego przez zamawiającego albo wskutek wykonywania go według wskazówek zamawiającego. Prawo to przysługuje mu jednak jedynie wtedy, gdy uprzedził zamawiającego o niebezpieczeństwie utraty lub uszkodzenia dzieła, wynikającym z wad materiału lub wskazówek zamawiającego.

Odpowiednią część wynagrodzenia musi zapłacić zamawiający jeżeli odstępuje od umowy o dzieło wskutek znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego.

Przy ocenie jaką wysokość części wynagrodzenia należy uznać za odpowiednią należy brać pod uwagę stopień zaawansowania prac nad wykonaniem dzieła, jak również wartość i przydatność jaką niewykończone dzieło ma dla zamawiającego.

Zobacz serwis: Odprawy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK