| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Czy należy zmienić regulamin wynagradzania w sytuacji przejścia zakładu pracy?

Czy należy zmienić regulamin wynagradzania w sytuacji przejścia zakładu pracy?

Pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy na zasadzie art. 23(1) Kodeksu pracy w warunkach, gdy regulamin wynagradzania u tego pracodawcy jest mniej korzystny od dotychczas obowiązującego ich regulaminu, zachowują uprawnienia w zakresie treści stosunku pracy i warunków wynagradzania do czasu upływu okresu ich wypowiedzenia.

Regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli w zakładzie działa kilka organizacji związkowych, do wydania regulaminu konieczne jest uzgodnienie jego treści ze wspólną reprezentacją wszystkich związków zawodowych lub związków zawodowych reprezentatywnych. Jeżeli nie przedstawią one wspólnego stanowiska w ciągu 30 dni od przedłożenia im projektu regulaminu, pracodawca będzie uprawniony do wydania tego aktu samodzielnie, po rozpatrzeniu ich odrębnych stanowisk. Każda z zakładowych organizacji związkowych oddzielnie ma jedynie kompetencje opiniodawcze.

W przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę pracownicy co do zasady nie mają możliwości wyboru pomiędzy starym w nowym regulaminem wynagradzania. Do takich pracowników nie ma zastosowania przepis Kodeksu pracy gwarantujący prawo do dotychczasowego wyższego wynagrodzenia przez okres jednego roku jak to jest w przypadku układu zbiorowego pracy. Jeżeli nowy regulamin wynagradzania jest mniej korzystny, pracownicy muszą go zaakceptować.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Przeczytaj także: Czy można wypłacać wynagrodzenie w euro?

Inna sytuacja jest w przypadku, gdy nowy regulamin wynagradzania zawiera zapisy bardziej korzystne dla pracowników. Jeżeli postanowienia nowego regulaminu wynagrodzenia są od regulaminu dotychczasowego korzystniejsze, wówczas na mocy przepisów Kodeksu pracy, które mają zastosowanie również do regulaminów wynagradzania, z dniem przejęcia pracowników, korzystniejsze postanowienia regulaminu wynagradzania zastępują z mocy prawa warunki umowy o pracę i innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy.

Warunkiem wejścia w życie regulaminu jest jego publikacja.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Aktualizacja: 20.09.2011

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Regulamin wynagradzania ustalany jest przez pracodawcę.
Regulamin wynagradzania ustalany jest przez pracodawcę.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ15
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem Infor.pl »