| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Jak należy traktować wynagrodzenie członka zarządu zatrudnionego w oparciu o kontrakt menedżerski?

Jak należy traktować wynagrodzenie członka zarządu zatrudnionego w oparciu o kontrakt menedżerski?

Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wykonywać swoje obowiązki na podstawie umowy o zarządzanie na podstawie, której menedżer mający zarządzać spółką nabywa kompetencje do prowadzenia i reprezentowania spółki przez oznaczony w umowie czas. Takie umowy, określane jako kontrakty menedżerskie, często rodzą problemy w kwestiach prawnych i podatkowych. Jak należy traktować kontrakt menedżerski członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jeżeli członek zarządu wykonuje swoje obowiązki na podstawie kontraktu menedżerskiego (umowy o zarządzanie na podstawie której na menedżera przeniesione zostają kompetencje do prowadzenia i reprezentowania spółki przez oznaczony w umowie czas) to również podstawą do otrzymanie przez członka zarządu wynagrodzenia z tytułu pełnionych przez niego funkcji jest kontrakt menedżerski. Wynagrodzenie co do zasady ustala się zgodnie z obowiązującą zasadą swobody umów.

Charakter podatkowy wynagrodzenia z kontraktu menedżerskiego

W każdym przypadku wynagrodzenie otrzymywane prze członka zarządu spółki z o. o. będzie stanowiło źródło przychodu podatkowego. Wynagrodzenie otrzymywane przez członka zarządu na podstawie kontraktu menedżerskiego będzie stanowiło przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bowiem w myśl tego przepisu do źródeł z przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście zalicza się między innymi przychody uzyskiwane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich jak i umów o podobnym charakterze.

Przeczytaj również: Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Czy spółka ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek

W przypadku gdy członek zarządu spółki z o. o. pełni swoją funkcję na podstawie kontraktu menedżerskiego wówczas spółka wypłacająca osobie tej z tego tytułu wynagrodzenie zobowiązana jest jako płatnik do pobrania zaliczek na podatek dochodowy stosownie do wypłacanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów oraz o potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne.

Polecamy serwis Spółki

Obowiązek ubezpieczenie społecznego

Jeżeli członek zarządu pełni swoje funkcje jedynie na podstawie aktu powołania – uchwały wspólników i nie wiąże go żadna umowa ze spółką, wówczas przyjmuje się, że nie powstaje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tego tytułu. Sytuacja ulega zmianie jeżeli członka zarządu dodatkowo łączy ze spółką kontrakt menedżerski. W takim przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Narzędzia kadrowego

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY28
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem Infor.pl »