| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Potwierdzenie odbioru wynagrodzenia pracowniczego

Potwierdzenie odbioru wynagrodzenia pracowniczego

Sposób wypłaty wynagrodzenia pracownikom może normować układ zbiorowy pracy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. Jeżeli takie uregulowania obowiązują u danego pracodawcy to nimi w pierwszej kolejności należy się kierować.

Nie ma natomiast przepisu mówiącego wprost o konieczności podpisania przez pracownika odbioru wynagrodzenia. Z art. 86 kodeksu pracy, który normuje reguły wypłacania wynagrodzenia, wynika jedynie, iż zasadą jest wypłata gotówki do rąk pracownika, chyba że pracownik na wypłatę wynagrodzenia w innej formie wyrazi zgodę na piśmie lub gdy tak stanowi układ zbiorowy pracy. Artykuł ten nie wskazuje, iż pracownik musi podpisać odbiór wynagrodzenia.

Wiadomo jednak, że do kodeksu pracy w sprawach nieuregulowanych stosujemy kodeks cywilny. Zgodnie zatem z art. 462 kodeksu cywilnego w związku z art. 463 kodeksu cywilnego, pracodawca wypłacając wynagrodzenie (czyli spełniając świadczenie) może żądać od pracownika pokwitowania, a gdy ten odmówi, może powstrzymać się od świadczenia albo złożyć kwotę wynagrodzenia do depozytu sądowego.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Pani Kasia odmówiła pracodawcy pokwitowania odbioru wynagrodzenia wypłacanego jej do rąk własnych. Pracodawca nie wypłacił jej zatem wynagrodzenia. Pani Kasia złożyła do sadu pozew o wypłatę wynagrodzenia i wprawdzie sąd nakazał jego wypłatę, to jednak wskazał, że pracodawca nie miał obowiązku jego wypłacania w przypadku, gdy Pani Kasia odmówiła pokwitowania.

Potwierdzenie przez pracownika odbioru wynagrodzenia może mieć znaczenie dowodowe. Nie można bowiem wykluczyć, iż na przykład w przypadku konfliktu na linii pracodawca - pracownik, ten ostatni wystąpi na drogę sądową o wypłatę wynagrodzenia. Pomimo rzetelnego i terminowego regulowania należności pracowniczych, pracodawca który nie będzie dysponował podpisem pracownika poświadczającym odbiór wynagrodzenia, może w takiej sytuacji mieć duże trudności z udowodnieniem faktu wypłacenia pracownikowi pensji.

Polecamy serwis: Urlopy

Odrębną kwestią jest obowiązek pracodawcy prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. W zakresie tej dokumentacji mieści się także dokumentacja dotycząca odbioru wynagrodzenia za pracę. Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika imienną kartę (listę) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą. Prawidłowo prowadzona dokumentacja nie musi w każdym przypadku zawierać podpisów pracownika. Tak dzieje się przykładowo w przypadku wypłaty wynagrodzenia w innej formie niż gotówką, np. przelewem na rachunek bankowy pracownika. Natomiast w wypadku gdy pracownik otrzymuje wypłatę gotówką, wydaje się, iż fakt ten powinien być potwierdzony jego podpisem. Brak takiego podpisu może wskazywać sądowi nieprawidłowości w prowadzonej dokumentacji. Nie będzie wystarczające zaznaczanie przez pracodawcę na liście nazwisk pracowników, który z nich otrzymał wypłatę.

Zobacz także: Wynagrodzenie za czas dyżuru

Aktualizacja: 20.09.2011

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadą jest wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika.
Zasadą jest wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS22
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem Infor.pl »