| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Czym jest norma pracy?

Czym jest norma pracy?

Norma pracy, mówiąc najogólniej to podstawowe czynności, jakie pracownik musi wykonać w określonym czasie pracy, przy normalnych warunkach pracy.

Norma pracy to liczba wyrobów lub liczba operacji, które pracownik obowiązany jest wykonać w określonym czasie (dzień, godzina) w normalnych warunkach pracy - technicznych, technologicznych i organizacyjnych. Wyraża możliwości pracownika wykonania określonej pracy w ustalonym czasie w warunkach uwzględniających aktualny poziom techniki i organizacji pracy. Jest obiektywnym miernikiem wkładu (intensywności) pracy, jej wydajności i jakości. (Komentarz do Kodeksu pracy, LEX 2009, wyd.5).

Norma pracy może być stosowana tylko przy takich rodzajach pracy, gdzie możliwe jest efektywne zmierzenie wykonywanej pracy.

Pan Zbigniew pracuje w fabryce samochodów przy taśmie produkującej zagłówki do siedzeń samochodowych. Do jego zadań należy naciąganie tapicerki. W związku z tym, że jest ot czynność którą da się policzyć, Pan Zbigniew ma ustaloną normę pracy na 30 zagłówków dziennie. Dotyczy to oczywiście normalnych warunków pracy, w przypadku awarii jej wyrobienie nie będzie możliwe.

Zobacz: Zmiana regulaminu wynagradzania a informowanie pracowników

Norma pracy może wystąpić jako:
a) czasowa - określająca czas konieczny do wykonania jednostki zadania,
b) ilościowa - określająca liczbę jednostek zadania możliwą do wykonania w jednostce czasu,
c) obsługowa - określająca liczbę stanowisk pracy (maszyn, urządzeń), które powinien obsłużyć jeden zatrudniony lub zespół pracowników,
d) obsady - określająca liczebność zespołu pracowników realizujących lub nadzorujących proces produkcyjny przebiegający na danym stanowisku pracy.

Zmiana normy pracy wymaga co najmniej 2-tygodniowej zapowiedzi.

Norma pracy może, ale nie musi być zawarta już w samej umowie o pracę. Jeżeli jednak zawrzemy ją w umowie, to przy każdej zmianie tej normy, konieczne będzie zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego.

Przekraczanie norm pracy nie stanowi podstawy do ich zmiany, jeżeli jest ono wynikiem zwiększonego osobistego wkładu pracy pracownika lub jego sprawności zawodowej.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Norma pracy to liczba wyrobów lub liczba operacji, które pracownik obowiązany jest wykonać w określonym czasie w normalnych warunkach pracy.
Norma pracy to liczba wyrobów lub liczba operacji, które pracownik obowiązany jest wykonać w określonym czasie w normalnych warunkach pracy.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK