| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Czy można wypłacić wynagrodzenie w walucie obcej?

Czy można wypłacić wynagrodzenie w walucie obcej?

Jeszcze do niedawna, bo do 24 stycznia 2009 roku zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych ustawą, mogły być wyrażone tylko w złotówkach. Kwestię tę reguluje art. 358 § 1 Kodeksu cywilnego. Należy zaznaczyć, że art. 358 § 1 kc odnosił się jedynie do wyrażania zobowiązań pieniężnych, nie regulując kwestii wykonywania tych zobowiązań.

Z kolei ograniczenie w zakresie rozliczeń pieniężnych w walutach obcych wynikało z art. 9 pkt. 15 Ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo dewizowe. Zgodnie z powołanym przepisem zarówno zawieranie umów jak i ich wykonywanie poprzez takie rozliczenia wymagało, z pewnymi wyjątkami, zezwolenia dewizowego ogólnego. Zezwolenia takie udzielane jest w drodze rozporządzenia przez Ministra Finansów. W odniesieniu do określonych świadczeń spełnianych na rzecz pracowników, wspomniane zezwolenie zostało zawarte w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 września 2007 roku w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych.

Zgodnie z powołanym przepisem pracodawca mógł:

  • dokonywać w kraju wpłat w walutach obcych na rachunki bankowe pracowników, z tytułu wynagrodzenia za pracę oraz innych należnych świadczeń związanych z wykonywaniem pracy za granicą,
  • dokonywać na rzecz pracowników płatności w walutach obcych, z tytułu podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju w sprawach tego pracodawcy.

De lege lata pracodawca mógł więc wypłacać w walucie obcej wyłącznie świadczenia związane z wykonywaniem przez pracownika czynności za granicą. 

Zobacz: Odpracowywanie spóźnień a wynagrodzenie - porada

24 stycznia 2009 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo dewizowe. Nowelizacja zniosła zasadę walutowości, zmieniając brzmienie art. 358 Kodeksu cywilnego.

Ponadto uchylono art. 9 pkt. 15 Prawa dewizowego. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 358 § 1 kc zobowiązania pieniężne mogą być obecnie wyrażane zarówno w pieniądzu polskim jak i w walutach obcych. Natomiast spełnienie świadczenia wyrażonego w walucie obcej może nastąpić zarówno w tej walucie jak i w pieniądzu polskim, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

Zgodnie z art. 300 Kodeksu pracy w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Przepisy prawa pracy nie regulują w jakiej walucie ma być wyrażone i wypłacane wynagrodzenie. Trudno także znaleźć zasadę prawa pracy, z którą wypłacanie wynagrodzenia w walucie obcej byłoby sprzeczne. W szczególności, o czym była mowa wyżej, nawet w okresie obowiązywania zasady walutowości, w niektórych przypadkach dopuszczono wypłatę wynagrodzenia za pracę w pieniądzu obcym. 

Polecamy: Wynagrodzenie za podróż służbową

Artykuł 358 kodeksu cywilnego znajdzie więc, na podstawie art. 300 Kodeksu pracy, odpowiednie zastosowanie do wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie za pracę może być zatem ustalone i wypłacane w walucie obcej.

Jeżeli wynagrodzenie ustalone w walucie obcej ma być również wypłacane w tej walucie stosowny zapis powinien znaleźć się w umowie o pracę. W przeciwnym wypadku to od pracodawcy będzie zależało, czy dokona wypłaty w pieniądzu polskim czy w walucie obcej.

reklama

Ekspert:

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy w Polsce można zarabiać w obcej walucie?
Czy w Polsce można zarabiać w obcej walucie?

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »