| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Premie i nagrody > Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?

Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?

Nagrody uzyskane w konkursach organizowanych przez pracodawców mogą być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy lub do przychodów z innych źródeł. O tym, czy nagroda zostanie zakwalifikowana jako przychód ze stosunku pracy, uzależnione jest od spełnienia warunków.

Ponadto warto również zauważyć, że oprócz istniejącej ścisłej zależności między stosunkiem pracy a możliwością uzyskania przychodu z tytułu udziału w konkursach, jeszcze jedno łączy te dwa elementy. Mianowicie konkursy są zwykle organizowane w celu podtrzymywania więzi z pracownikami oraz budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Ten ostatni stara się w ten sposób włączać pracowników w życie firmy, a rozpisanie konkursu np. na temat strategii rozwoju firmy to wyraz zaufania do ich kreatywności i pomysłów. Powyższe dodatkowo wskazuje na związek wypłacanych świadczeń z istniejącym stosunkiem pracy.

Szersze grono adresatów

Gdyby do konkursu oprócz pracowników mogły przystąpić także inne osoby, np. wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (zleceniobiorcy, stażyści) czy też klienci bądź kontrahenci, to nagrody stanowiłyby przychód z innych źródeł, opodatkowany 10-proc. podatkiem zryczałtowanym (nawet gdyby zwyciężył pracownik). W ten sposób są obciążone wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagrody związane ze sprzedażą premiową uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z uwzględnieniem przychodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 ustawy o PIT.

Niezależnie od źródła przychodu, zwolnione z podatku dochodowego są wartości wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT). Zastosowanie tego zwolnienia w stosunku do wygranych w konkursach, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł, uzależnione jest od rodzaju konkursu. Musi on być z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu, a w przypadku gdy dotyczy innych dziedzin – wyłącznie taki, którego organizatorem i emitentem (ogłaszającym) są środki masowego przekazu. Mówiąc zaś o konkursie, należy mieć na uwadze jego definicję zawartą w słowniku języka polskiego PWN: jest to impreza lub przedsięwzięcie, w których startuje wiele osób rywalizujących ze sobą pod jakimś względem; celem konkursu jest wyłonienie zwycięzcy, który zwykle otrzymuje jakąś nagrodę.©?

Polecamy serwis: Dokumentacja pracownicza

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Autor:

ekspert od wynagrodzeń

Zdjęcia

Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia
Jak rozliczyć nagrodę w konkursie organizowanym przez pracodawcę?/ Fot. Fotolia

Gazeta Samorządu i Administracji598.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »