| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Premie i nagrody > Trzynastka w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Trzynastka w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Trzynastkę należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak wypłata trzynastki za ubiegły rok wpływa na podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego?

Należy pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby/zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania świadczeń – zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju – nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Może zatem zdarzyć się sytuacja, że w razie zachorowania w 2016 r. w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku nie zostanie uwzględniona trzynasta pensja za 2015 r., nawet gdy już zostanie wypłacona, ponieważ podstawa wymiaru nie będzie ustalana dla tej niezdolności na nowo, jeśli ubezpieczony chorował wcześniej, a przerwa między poprzednią i obecną niezdolnością nie przekroczyła 3 miesięcy kalendarzowych.

Polecamy serwis: Urlopy wypoczynkowe

Pracownik chorował od 12 do 20 listopada 2015 r. Do podstawy wymiaru przysługującego mu zasiłku chorobowego zostało przyjęte przeciętne miesięczne wynagrodzenie, wypłacone za okres od listopada 2014 r. do października 2015 r., oraz 1/12 trzynastej pensji za rok poprzedzający, tj. za 2014 r. W styczniu 2016 r. pracownikowi wypłacono trzynastkę za 2015 r. Ponownie był on niezdolny do pracy z powodu choroby od 2 do 5 lutego 2016 r. i za ten okres przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby. Ponieważ pomiędzy niezdolnością do pracy z powodu choroby w listopadzie 2015 r. i w lutym 2016 r. przerwa nie przekracza 3 miesięcy kalendarzowych, podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przysługującego pracownikowi w lutym 2016 r. nie ustala się na nowo – stanowi ją ta sama podstawa wymiaru, która została ustalona dla niezdolności w listopadzie 2015 r., tj. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od listopada 2014 r. do października 2015 r. oraz 1/12 trzynastej pensji za 2014 r. W tym przypadku wypłata trzynastej pensji za 2015 r. nie ma wpływu na podstawę wymiaru świadczenia za czas choroby przysługującego w lutym 2016 r.

Wynagrodzenie roczne podlega uzupełnieniu na zasadach określonych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej, jeżeli w roku kalendarzowym, z którego składnik roczny podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński) i w związku z tym wysokość tego składnika została z tego tytułu proporcjonalnie zmniejszona. Uzupełnienie wysokości rocznego składnika polega na ustaleniu, w jakiej wysokości pracownik otrzymałby ten składnik, gdyby przepracował cały rok.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »