| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Premie i nagrody > Nagroda dla pracownika a składki ZUS

Nagroda dla pracownika a składki ZUS

Nagrodą jest dodatkowe, zwykle jednorazowe, wynagrodzenie pieniężne, wypłacane pracownikom za specjalne zasługi, z okazji świąt, jubileuszu firmy itp. Czy wartość nagrody pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Czym jest nagroda?

  1. Nagroda dla pracownika - jest świadczeniem uznaniowym na rzecz pracownika, do którego nabycie prawa nie jest uregulowane ani w przepi­sach ogólnie obowiązujących, ani w przepisach wewnątrzzakładowych. Nagroda jest pozbawio­na przymiotu roszczeniowości i nie jest zalicza­na do składników wynagrodzenia za pracę. Nagroda przyjmuje zazwyczaj postać pienięż­ną, choć może mieć także charakter niepienięż­ny (np. karnety na basen, pamiątkowy zegarek, wycieczka zagraniczna). Nagradzani mogą być pracownicy, którzy przez wzorowe wypełnia­nie swoich obowiązków, przejawianie inicjaty­wy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości szczególnie przyczyniają się do wykony­wania zadań w zakładzie. Ten rodzaj gratyfika­cji można otrzymać przykładowo za szczególne osiągnięcia w pracy na określonym stanowisku (np. wysoki wskaźnik sprzedaży) lub innowacyj­ność wpływającą na wzrost efektywności pracy (np. usprawnienie obiegu dokumentów wpływa­jące na możliwość szybszego zafakturowania złożonych zamówień). Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody składa się do części B akt osobowych pracownika.
  2. Nagroda (gratyfikacja) jubileuszowa - jest świad­czeniem pieniężnym (niepowszechnym) wypła­canym z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawo­dzie lub w zakładzie pracy. Jest należna po raz pierwszy na ogół po przepracowaniu 20 lat, a następnie w odstępach czasowych co 5 lat (w grupach zawodowych należących do sfery budżetowej). Pracodawcy prywatni mogą (ale nie mają takiego obowiązku) przyznać swoim pracownikom prawo do nagrody jubileuszowej w przepisach wewnątrzzakładowych. Wysokość nagrody jubileuszowej najczęściej określa się jako procent wynagrodzenia pracownika (np. 200% wynagrodzenia) lub jako jego część ułamkową.

Rekomendowany produkt: Komentarz do ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (PDF)

Nagroda a podatek

  1. Zwolnione z opodatkowania podatkiem docho­dowym od osób fizycznych są nagrody jubi­leuszowe, do których pracownik nabył prawo w 1992 r. i których podstawę naliczania stano­wiło wynagrodzenie ustalone według stawek lub kwot obowiązujących do 31 grudnia 1991 r., jeżeli przychody te były zwolnione w 1991 r. od podatku od wynagrodzeń na podstawie przepi­sów płacowych (art. 52 pkt 3 updof).
  2. Nagroda dla pracownika stanowi dla niego dodatkowy przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Pracodawca, oprócz kosztów związanych z wypłatą samych składników wynagrodzenia, musi liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z koniecznością uwzględ­niania w ich wysokości innych świadczeń, prze­widzianych przez przepisy powszechnie obo­wiązujące. Są nimi m.in. wynagrodzenie urlo­powe i chorobowe, różnego rodzaju odprawy i odszkodowania.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK