| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Premie i nagrody > Regulamin premiowania

Regulamin premiowania

Premia jest dodatkowym, motywującym pracownika składnikiem wynagrodzenia. Warto zadbać o to, aby pracownik wiedział, co musi zrobić, aby taką premię móc otrzymać.

Żaden przepis prawa nie nakłada na pracodawcę obowiązku ustalenia regulaminu premiowania, zależy to wyłącznie od jego woli. Warto się jednak nad tym zastanowić, gdyż wiążą się z tym określone korzyści.

Pracownik, który ma świadomość wykonywanych przez siebie zadań, a także który wie, za jakie zadania będzie dodatkowo wynagradzany, na pewno jest lepiej zmotywowany niż taki, który tak naprawdę nie wie, czy może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. Jeżeli pracownik wie, jak musi wykonywać swoje obowiązki aby zasłużyć na premię, w większości wypadków będzie starał się te wymagania spełnić. Nic bowiem bardziej nie motywuje pracownika do pracy, jak możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Wprawdzie zasady wypłacania premii mogą być uwzględnione także w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy, to jednak oddzielny dokument będzie lepiej widziany wśród pracowników.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Polecamy: Czym premia różni się od nagrody?

Dobry regulamin premiowania powinien zawierać przede wszystkim:

  • zadania, za które pracownik może otrzymać premię,
  • zasady przyznawania premii,
  • maksymalną wysokość indywidualnej premii, jaką pracownik zatrudniony na danym stanowisku może otrzymać.

Jego istotą jest bowiem to, że ma być jak najbardziej jasny i przejrzysty dla pracownika. Z ustaleniem regulaminu premiowania wiąże się jednak pewne ryzyko. Otóż, kiedy pracownik spełni wymagania określone w regulaminie premiowania, to pracodawca nie będzie mógł mu premii odmówić. W tej kwestii wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy który stwierdził, że jeżeli regulamin premiowania przewiduje premię za jakieś zadania, a pracownik je wykona, pracodawca nie ma wyjścia i musi zapłacić premię.

Zobacz serwis: Premie i nagrody

avatar

2012-05-01 14:28 Zgłoś

zainteresował mnie ogólnoświatowy i polityczny temat, pozyskiwania finansów dla premiowania osób fizycznych, w jaki sposób "ich" premiować, znaleść środki , sposoby tworzenia finansów przeznaczonych tylko i wyłącznie na premie pracownicze a jest to problem wielu firm jak wiadomo-WIEM JAK TO ZROBIć;)tylko jak ten temat wdrożyć?zaszczepić każdej polskiej Firmie aby można było prosperować lepiej w tym kraju?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem Infor.pl »