| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Odprawy > Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę

Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę

Kodeks pracy oraz niektóre ustawy regulują różne rodzaje odpraw. Jedną z nich jest odprawa pieniężna przy zwolnieniu grupowym. Innymi rodzajami odpraw są m.in. odprawa emerytalna lub rentowa oraz pośmiertna, przysługująca członkowi rodziny zmarłego pracownika.

Obliczając odprawę stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop ustalając kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia bez dzielenia przez współczynnik i godziny.

Zobacz: Dodatkowa odprawa podlega opodatkowaniu

Odprawa pośmiertna

Innym rodzajem świadczenia związanym ze stosunkiem pracy jest przysługująca najbliższym członkom rodziny zmarłego pracownika - odprawa pośmiertna.

Przysługuje ona w wysokości określonej w art. 93§2 k.p. uzależniając jego wysokość od zakładowego stażu pracy danego pracownika (wliczając także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę z świetle art. 23 (1) k.p.), a więc:

-jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 10 lat,

-trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik pracował ponad 10 lat, ale mnie niż 15 lat.

-sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Uprawnionymi do takiej odprawy są: małżonek zmarłego pracownika, inni członkowie rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Odprawa dzielona jest w częściach równych miedzy wszystkich uprawnionych, a gdy jest nim tylko jedna osoba, wówczas przysługuje jej połowa przewidzianej kwoty odprawy. Jak stanowią przepisy kodeksu pracy, taka odprawa nie przysługuje jeżeli pracodawca ubezpieczał zmarłego pracownika na życie.

Inne odprawy

Oprócz powyższych świadczeń niekiedy pracodawca rozwiązując z pracownikiem stosunek pracy wypłaca mu także odprawę z tytułu stażu pracy w danym zakładzie pracy. Wysokość takiej odprawy ustala sam pracodawca uzależniając ją od stażu pracy pracownika.Określana jest ona z reguły w umowie o pracę lub przepisach wewnątrzzakładowych. Taka odprawa może stanowić wysokość kilkumiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego lub też może wliczać dodatkowo składniki zmienne.

Zobacz: Odprawa pieniężna - zwolnienie grupowe

Podstawa prawna:

  1. Art. 92 (1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.-Kodeks pracy, Dz. U. z 2014 r, poz. 1502, zm.

  2. Ustawa z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. z 2003r. Nr 90, poz. 844.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK