| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Odprawy > Komu przysługuje odprawa pośmiertna

Komu przysługuje odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna jest świadczeniem wypłacanym najbliższym członkom rodziny zmarłego pracownika. Prawo do otrzymania odprawy pośmiertnej przysługuje na mocy przepisów Kodeksu pracy. Członkowie rodziny muszą spełnić pewne warunki, aby być uprawnionym do otrzymania odprawy pośmiertnej po zmarłym. Jakie?

Jeśli dziecko osiągnęło wiek 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Prawo do renty rodzinnej mają również: wdowa/wdowiec, rozwiedziona małżonka oraz rodzice zmarłej osoby przy spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Pracownica zmarła w trakcie trwającego stosunku pracy. Jedyną osobą, która mogłaby być uprawniona do otrzymania odprawy pośmiertnej po zmarłej, jest jej córka mająca 21 lat. Niestety córka pomimo wieku uprawniającego do otrzymania renty rodzinnej nie jest uprawniona do uzyskania renty rodzinnej ze względu na niekontynuowanie nauki. Wypłata odprawy pośmiertnej stanie się możliwa dopiero w sytuacji podjęcia nauki przez córkę zmarłej, która przedłoży do pracodawcy decyzję ZUS o przyznaniu renty rodzinnej. Wysokość odprawy pośmiertnej będzie uzależniona od długości zatrudnienia zmarłej u danego pracodawcy i w przedstawionym przykładzie wyniesie połowę wysokości przysługującej do wypłaty odprawy pośmiertnej.

Termin na wypłatę odprawy pośmiertnej

Ustawodawca nie wskazał terminu, który nakazywałby pracodawcy wypłatę odprawy pośmiertnej w określonym czasie, licząc od dnia śmierci zmarłej. W tym zakresie należałoby posiłkować się przepisami ustawy Kodeks cywilny, z których wynika, że dłużnik powinien spełnić świadczenie niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Pracodawca staje się dłużnikiem wobec wierzyciela, którym w tym przypadku jest osoba ubiegająca się o wypłatę odprawy pośmiertnej. Wśród ekspertów prawa pracy istnieje pogląd, że termin przedawnienia w przypadku odprawy pośmiertnej wynosi 3 lata, jak w przypadku większości roszczeń majątkowych ze stosunku pracy.

Warto pamiętać, że odprawa pośmiertna nie jest wypłacana członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie w związku ze śmiercią pracownika przewyższa wysokość odprawy pośmiertnej.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdjęcia

Komu przysługuje odprawa pośmiertna? / Fot. Fotolia
Komu przysługuje odprawa pośmiertna? / Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK