| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Za niewypłacone wynagrodzenie można żądać odsetek i odszkodowania

Za niewypłacone wynagrodzenie można żądać odsetek i odszkodowania

Za wykonywaną przez siebie pracę pracownik ma prawo otrzymywać wynagrodzenie. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracodawca uchyla się od tego obowiązku?

Często zdarza się tak, że pracodawca bądź opóźnia, bądź w ogóle nie wypłaca wynagrodzenia za pracę. Warto wiedzieć, że nie jesteśmy w takiej sytuacji bezsilni, prawo przewiduje bowiem różne środki, mające na celu wyegzekwowanie od pracodawcy wynagrodzenia za pracę i innych jego obowiązków względem pracownika.

Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Tak uregulowany w kodeksie pracy sposób wypłaty wynagrodzenia oznacza, iż w razie zwłoki w wypłacie, pracownik może żądać odsetek za zwłokę.

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Zobacz: Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Odsetki od niewypłaconego wynagrodzenia

Art. 300 Kodeksu pracy stanowi, iż w sprawach nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Kodeks cywilny z kolei przewiduje możliwość żądania odsetek za zwłokę, w przypadku nieterminowego spełnienia należnego świadczenia, nawet jeżeli wskutek tego opóźnienia nie poniosło się żadnej szkody. To uregulowanie ma zastosowanie do zaległego wynagrodzenia za pracę

Pan Tomek jest zatrudniony w kancelarii prawnej, a jego wynagrodzenie jest wypłacane do dnia 5 każdego miesiąca. W miesiącu lipcu 2008 r. doszło do znacznego opóźnienia wypłaty tego wynagrodzenia, gdyż zostało ono wypłacone dopiero we wrześniu. W związku z tym panu Tomkowi przysługuje żądanie odsetek za niewypłacone w terminie wynagrodzenie. Odsetek można żądać od dnia następnego po dniu w którym roszczenie było wymagalne, czyli w przypadku pana Tomka będzie to dzień 6 lipca 2008 r. do dnia zapłaty. Panu Tomkowi należą się odsetki ustawowe.

Od 15 grudnia 2008 r. wzrosła wysokość odsetek ustawowych. Obecnie wynoszą one 13% w skali roku, a nie tak jak było dotychczas - 11,5%.

Odszkodowanie dla pracownika

Na tej samej podstawie, tj. art. 300 Kodeksu pracy w związku z przepisami Kodeksu cywilnego, pracownikowi należy się odszkodowanie za niewypłacone odszkodowanie. Nie każdy jednak będzie mógł takiego odszkodowania żądać. Aby skutecznie wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia muszą być spełnione następujące warunki:

  • pracownik musi wykazać szkodę jaką poniósł na skutek niewypłacenia wynagrodzenia,
  • niewypłacenie wynagrodzenia musi być następstwem okoliczności, za które pracodawca ponosi odpowiedzialność
  • związek przyczynowy pomiędzy niewypłaceniem wynagrodzenia a szkodą.

Zobacz: Wynagrodzenie zasadnicze

Dopiero po spełnieniu tych warunków żądanie odszkodowania za niewypłacone wynagrodzenie będzie skuteczne.

Należy pamiętać, że roszczenia te nie wykluczają się wzajemnie, można jednym pozwem żądać zarówno zaległego wynagrodzenia i odsetek, jak i odszkodowania za spowodowaną brakiem wynagrodzenia szkodę.

Podstawa prawna: Art. 300 Kodeks pracy

avatar

2014-04-14 21:56 Zgłoś

Witam. Pracowałam na umowę zlecenie jako przedstawiciel handlowy firmy energetycznej. Pensję dostawałam w formie prowizji od podpisanej umowy. 10 dnia każdego miesiąca (za umowy podpisane od 1 do 20 poprzedniego miesiąca) oraz 25 dnia każdego miesiąca (za umowy podpisane od 21 do ostatniego poprzedniego miesiąca. Problem tkwi w tym, że odeszłam z pracy, podpisałam wypowiedzenie umowy zlecenia, a pracodawca nie chce mi wypłacić wynagrodzenia za podpisane umowy, grożąc przy tym, że jeśli będę się "rzucać" to nałoży na mnie kary finansowe i komornika. Czy mam szanse wygrać taką sprawę i do kogo to zgłosić?

avatar

2014-04-06 20:10 Zgłoś

do hiszpan Pytasz o pracodawcę polskiego czy belgijskiego? Jeśli polskiego, to możesz starać się o odsetki ( o tym w powyższym artykule). Natomiast nie wiem, jakie prawo obowiązuje w Belgii, bo to forum prawne polskie.

avatar

2014-04-06 16:30 Zgłoś

witam przez trzy lata pracodawca nie chciał wypłacić wynagrodzenia,założyłem sprawę o sprostowanie świadectwa pracy gdyż świadectwo miałem wystawione od 18-31 sierpnia 2011.a pracowałem do 22.09.2011. w końcu po decyzji sądu sprostowali świadectwo,i wypłacili pieniądze w 2014.04.04,mieli wypłacić za 18 dni a wypłacił za 16,czy przysługują mi za ten okres jakieś odsetki.Praca była w Belgii,181.5 godz,13,30 euro brutto za godz.pracy.Pracodawca wypłacił 1509,66 euro w tym dwa dni ekwiwalung urlopowy.proszę o pomoc.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem Infor.pl »