| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Czy żona otrzyma wynagrodzenie?

Czy żona otrzyma wynagrodzenie?

Czy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie żonie, bez orzeczenia sądowego i bez zgody męża – pracownika?

Pracodawca nie może samodzielnie zadecydować, że na wniosek żony będzie wypłacał wynagrodzenie do jej rok, a nie na przykład do rąk jej męża – pracownika. Dzieje się tak, nawet kiedy byłoby to słuszne, ze względu na problem alkoholowy pracownika.

Pracodawca może przekazywać wynagrodzenie innej osobie niż pracownik, tylko na podstawie orzeczenia sądowego.

Zobacz: W jakiej kolejności dokonać potrącenia?

Żona musi złożyć wniosek do sądu rodzinnego i opiekuńczego o wypłatę wynagrodzenia do jej rąk.

Sąd może orzec o przekazywaniu wynagrodzenia do rąk żony pracownika, jeśli:

  • mąż nie spełnia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny,
  • pozostaje z małżonkiem we wspólnym pożyciu.

Zobacz: Wysokość wynagrodzenia

Sąd może nakazać wypłatę całości lub części wynagrodzenia do rąk małżonka pracownika.

Postanowienie o nakazie wypłaty wynagrodzenia do rąk żony pracownika jest kierowane do pracodawcy. Na tej podstawie pracodawca powinien kierować wynagrodzenie do rąk współmałżonka pracownika.

Podstawa prawna: Art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy małżonek pracownika może dostać jego wynagrodzenie?
Kiedy małżonek pracownika może dostać jego wynagrodzenie?

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »