| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Kto może przeglądać listę płac?

Kto może przeglądać listę płac?

Czy żona, z którą jestem w separacji może przeglądać listę płac. Chce ode mnie alimentów. Pracodawca wie o separacji.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca ma obowiązek na żądanie pracownika udostępnić mu do wglądu wszelkie dokumentu, na podstawie których obliczane jest jego wynagrodzenie.

Stanowi to jeden z elementów ochrony wynagrodzenia.

Zobacz: Czym jest tajemnica wynagrodzenia?

Uprawnienie to jest uprawnieniem pracownika. Oznacza ta, że tylko pracownik może przeglądać takie dokumenty. Nie może więc tego żądać żaden inny członek rodziny.

Pracodawca nie udostępni Pana żonie do wglądu Pana listy płac.

Dane zawarte w dokumentach płacowych są informacjami poufnymi. Korzystają jako takie z ochrony przewidzianej dla ochrony dóbr osobistych. Pracodawca udostępniając listę płac Pana żonie musi się liczyć z odpowiedzialnością za naruszenie dóbr osobistych.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna: Art. 85 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK