| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń stosowane do wynagrodzeń pracowników dłużników. Są one konsekwencją podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2000 zł. Ponadto 1 marca i 1 lipca 2017 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady potrącania z zasiłków przysługujących pracownikom i zleceniobiorcom, polegające na zwiększeniu kwoty wolnej od potrąceń.

Krok 1. Ustalenie granicy potrącenia premii:

2500 zł x 1/2 = 1250 zł; pozostałą część premii, tj. 1250 zł, należało wypłacić pracownikowi.

Krok 2. Ustalenie granicy potrącenia wynagrodzenia zasadniczego:

3100 zł x 1/2 = 1550 zł.

Krok 3. Zsumowanie granic potrącenia premii i wynagrodzenia zasadniczego:

1250 zł + 1550 zł = 2800 zł.

Krok 4. Porównanie kwoty, która pozostała pracownikowi po dokonaniu zajęcia, z kwotą wolną od potrąceń:

5600 zł – 2800 zł = 2800 zł; 2800 zł > 1459,48 zł.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Potrącenia z wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych

Zasadniczo osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych nie korzystają z ochrony, jaką w zakresie dokonywania potrąceń przewidują przepisy Kodeksu pracy w stosunku do wynagrodzenia pracowników. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przychód z zatrudnienia niepracowniczego (umowy zlecenia, o dzieło, samozatrudnienia) jest świadczeniem powtarzającym się, którego celem jest zapewnienie utrzymania osobie go otrzymującej (ewentualnie jej rodzinie) (art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego). Wówczas taki przychód jest objęty ochroną przed egzekucją w zakresie analogicznym do wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zatem należy stosować do niego zarówno granice potrącenia, jak i kwoty wolne od potrąceń (w zależności od rodzaju potrącenia) właściwe dla pracowników (takie stanowisko zaprezentowała Krajowa Rada Komornicza w odpowiedzi z 8 listopada 2016 r. na pytanie redakcji MPPiU). Można się spotkać również w tym zakresie ze stanowiskiem, że do umów zlecenia nie trzeba stosować kwoty wolnej od potrąceń. Jeżeli umowa cywilnoprawna nie jest jedynym i cyklicznym źródłem przychodu, wynagrodzenie podlega zajęciu bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że musi zostać przekazane wierzycielowi (komornikowi, organowi administracyjnemu) w całości.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy świadczył w styczniu 2017 r. na rzecz swojego pracodawcy dodatkowe usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem 2000 zł netto (80 godz. x 25 zł/1 godz.). Wynagrodzenie za pracę tej osoby jest zajęte z tytułu nieopłaconych składek ZUS z uprzednio powadzonej działalności gospodarczej. W styczniu zadłużenie pracownika z tego tytułu wynosiło 7000 zł. Zatrudniony uzyskuje miesięczną pensję w wysokości 3000 zł netto. Ochronie przed potrąceniami podlega tylko wynagrodzenie za pracę (można zająć nie więcej niż 50% wynagrodzenia netto, a kwota, jaką należy zapewnić pracownikowi po potrąceniu, musi wynosić nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę). Natomiast przychód z umowy cywilnoprawnej pracodawca powinien zająć w całości (2000 zł) i przekazać na spłatę zadłużenia wobec ZUS. Z umowy o świadczenie usług pracownik uzyskuje dodatkowy przychód, którego celem nie jest zapewnienie utrzymania. Ponadto zawarta umowa cywilnoprawna miała charakter jednorazowy i nie stanowi regularnego źródła zarobkowania dla pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK