| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzeń i zasiłków w 2017 r.?

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń stosowane do wynagrodzeń pracowników dłużników. Są one konsekwencją podwyższenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2000 zł. Ponadto 1 marca i 1 lipca 2017 r. wejdą w życie przepisy zmieniające zasady potrącania z zasiłków przysługujących pracownikom i zleceniobiorcom, polegające na zwiększeniu kwoty wolnej od potrąceń.

Krok 1. Ustalenie granicy potrącenia premii:

2500 zł x 1/2 = 1250 zł; pozostałą część premii, tj. 1250 zł, należało wypłacić pracownikowi.

Krok 2. Ustalenie granicy potrącenia wynagrodzenia zasadniczego:

3100 zł x 1/2 = 1550 zł.

Krok 3. Zsumowanie granic potrącenia premii i wynagrodzenia zasadniczego:

1250 zł + 1550 zł = 2800 zł.

Krok 4. Porównanie kwoty, która pozostała pracownikowi po dokonaniu zajęcia, z kwotą wolną od potrąceń:

5600 zł – 2800 zł = 2800 zł; 2800 zł > 1459,48 zł.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Potrącenia z wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych

Zasadniczo osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych nie korzystają z ochrony, jaką w zakresie dokonywania potrąceń przewidują przepisy Kodeksu pracy w stosunku do wynagrodzenia pracowników. Wyjątek stanowi sytuacja, w której przychód z zatrudnienia niepracowniczego (umowy zlecenia, o dzieło, samozatrudnienia) jest świadczeniem powtarzającym się, którego celem jest zapewnienie utrzymania osobie go otrzymującej (ewentualnie jej rodzinie) (art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego). Wówczas taki przychód jest objęty ochroną przed egzekucją w zakresie analogicznym do wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zatem należy stosować do niego zarówno granice potrącenia, jak i kwoty wolne od potrąceń (w zależności od rodzaju potrącenia) właściwe dla pracowników (takie stanowisko zaprezentowała Krajowa Rada Komornicza w odpowiedzi z 8 listopada 2016 r. na pytanie redakcji MPPiU). Można się spotkać również w tym zakresie ze stanowiskiem, że do umów zlecenia nie trzeba stosować kwoty wolnej od potrąceń. Jeżeli umowa cywilnoprawna nie jest jedynym i cyklicznym źródłem przychodu, wynagrodzenie podlega zajęciu bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że musi zostać przekazane wierzycielowi (komornikowi, organowi administracyjnemu) w całości.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy świadczył w styczniu 2017 r. na rzecz swojego pracodawcy dodatkowe usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem 2000 zł netto (80 godz. x 25 zł/1 godz.). Wynagrodzenie za pracę tej osoby jest zajęte z tytułu nieopłaconych składek ZUS z uprzednio powadzonej działalności gospodarczej. W styczniu zadłużenie pracownika z tego tytułu wynosiło 7000 zł. Zatrudniony uzyskuje miesięczną pensję w wysokości 3000 zł netto. Ochronie przed potrąceniami podlega tylko wynagrodzenie za pracę (można zająć nie więcej niż 50% wynagrodzenia netto, a kwota, jaką należy zapewnić pracownikowi po potrąceniu, musi wynosić nie mniej niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę). Natomiast przychód z umowy cywilnoprawnej pracodawca powinien zająć w całości (2000 zł) i przekazać na spłatę zadłużenia wobec ZUS. Z umowy o świadczenie usług pracownik uzyskuje dodatkowy przychód, którego celem nie jest zapewnienie utrzymania. Ponadto zawarta umowa cywilnoprawna miała charakter jednorazowy i nie stanowi regularnego źródła zarobkowania dla pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK