| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń? Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.

Jeśli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia jest dniem wolnym od pracy, trzeba dokonać wypłaty wynagrodzenia w dniu poprzedzającym. Należy pamiętać, że uregulowanie należności przez pracodawcę następuje w chwili, gdy wpłynęła ona na rachunek bankowy pracownika. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 4 stycznia 1995 r. (III CZP 164/94, OSNC 1995/4/62), spełnienie świadczenia bezgotówkowego następuje w dniu uznania rachunku bankowego wierzyciela, chyba że strony stosunku zobowiązaniowego postanowiły inaczej.

Pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (art. 86 § 1 k.p.). W niektórych przypadkach takie postanowienia mogą być zawarte w umowie o pracę. Pracodawca, który chce zmienić termin wypłaty wynagrodzenia wskazany w regulaminie pracy, musi pamiętać o tym, że każda zmiana regulaminu wejdzie w życie dopiero po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 k.p.). Natomiast zmiana postanowień umowy o pracę wymaga akceptacji pracownika albo wypowiedzenia zmieniającego.

Zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy

Z uwagi na liczbę zatrudnionych (29 pracowników) w spółce obowiązuje regulamin pracy, określający m.in. termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia (art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.). Zarząd spółki chce zmienić te postanowienia i przesunąć termin wypłaty pensji z 25. dnia każdego miesiąca na 28. dzień każdego miesiąca, ale nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. W spółce nie ma zakładowej organizacji związkowej, w związku z czym zmianę regulaminu może ustalić samodzielnie pracodawca (art. 1042 k.p.). Taka zmiana może jednak wejść w życie dopiero po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty w spółce. Jeżeli zostanie wprowadzona pod koniec kwietnia, wejdzie w życie dopiero w maju. W takim przypadku pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikom wynagrodzenie za kwiecień jeszcze w dotychczasowym, wcześniejszym terminie, a jeżeli nie wykona tego obowiązku, pracownicy będą mogli żądać wypłaty odsetek z tytułu nieterminowego uregulowania pensji.

Ustalanie kwoty odsetek

Kwotę odsetek można obliczyć w następujący sposób:

kwota odsetek = (kwota zaległej należności × liczba dni opóźnienia × stopa odsetek w stosunku rocznym) : 365 dni.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK