| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika

Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika

Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika jest możliwe na gruncie polskiego prawa pracy. Reguluje to dział trzeci rozdział drugi Kodeksu pracy dotyczący ochrony wynagrodzenia za pracę.

Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Pytanie: Czy pracodawca może potrącić karę pieniężną bez mojej zgody?

Odpowiedź: Tak pracodawca może potrącić karę pieniężną z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.

Zasady dotyczące możliwości potrącania przez pracodawcę kwot pieniężnych z wynagrodzenia pracownika uregulowane są w Dziele trzecim Rozdziale drugim Kodeksu pracy, dotyczącym ochrony wynagrodzenia za pracę.  Zgodnie z art. 87 § 1 K.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

  1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  4. kary pieniężne przewidziane w art. 108.

Redakcja poleca produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Kolejność i wysokość potrąceń

Należy także pamiętać, iż potrąceń ze wskazanych tytułów pracodawca dokonuje w określonej powyżej kolejności. Oznacza, to iż kary pieniężne mogą być potrącone jako ostatnie. Ponadto art. 87 § 3 K.p. wyznacza granice w jakich mogą być dokonywane potrącenia. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych, pracownikowi musi pozostać co najmniej dwie piąte wynagrodzenia. W razie egzekucji innych należności lub zaliczek pieniężnych, nie można potrącić więcej niż połowę wynagrodzenia. Jednocześnie potrącenia, o których mowa w pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia.

Potrącenie kary pieniężnej

Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108 K.p., tzn. kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.

Zapraszamy na FORUM

Brak zgody pracownika

Wszystkie potrącenia przedstawione powyżej mogą być dokonywane przez pracodawcę bez zgody pracownika co wynika z treści art. 91  § 1 K.p., w świetle którego należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 K.p. mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

reklama

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika. / Fot. Fotolia
Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika. / Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »